Dyplom studiów MBA, czyli Magisterskich Studiów Menedżerskich, który do tej pory często był postrzegany jako szansa na szybką karierę zawodową i wysokie zarobki, traci swoją supermoc. W połowie lat dziewięćdziesiątych absolwenci najlepszych amerykańskich programów MBA mogli spodziewać się potrojenia swoich zarobków w przeciągu pięciu lat od ukończenia studiów. Tymczasem studenci, którzy zakończyli naukę w tych samych szkołach nieco później, bo w latach 2008 i 2009 przekonali się, że ich zarobki wzrosły tylko dwukrotnie.

Dane, pochodzące z rocznego raportu Financial Times, wskazują także, że poza mniejszym wzrostem wynagrodzenia, studenci MBA muszą liczyć się z rosnącymi kosztami studiów, które podnoszą się o około 7% każdego roku. Kandydaci przyjęci na studia w ubiegłym roku musieli zapłacić 62% (44% realnej wartości) więcej w porównaniu do osób, które zaczynały naukę na studiach MBA w 2005 roku. Dobrą wiadomością dla studentek prestiżowych programów menedżerskich jest zmniejszająca się różnica między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn. Wcześniej, po trzech latach od ukończenia nauki, różnica między pensją absolwentów i absolwentek oscylowała wokół 20 tysięcy dolarów rocznie, zaś w tym roku średnie zarobki mężczyzn z tytułem MBA wyniosły średnio 136 tysięcy dolarów, czyli o 10 tysięcy dolarów więcej niż zarobki kobiet z tym samym tytułem.

Polacy, którzy stawiają na rozwój kariery przez edukację na poziomie MBA i poszukują studiów najlepszej jakości zmuszeni są do nauki poza granicami kraju. Światowy ranking najlepszych szkół biznesowych oferujących programy MBA jest zdominowany przez amerykańskie szkoły – sześć szkół amerykańskich, na czele z Harvard Business School, uplasowało się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji, a 51 na liście stu szkół. Wśród szkół europejskich warto wymienić London Business School, która zajęła czwarte miejsce w rankingu światowym i pierwsze w rankingu regionalnym. Z kolei w Azji najlepszy program MBA proponuje Hong Kong University of Science and Technology, sklasyfikowany na ósmym miejscu listy ogólnej.

Mimo wyższych kosztów studiów i mniejszego wzrostu zarobków po ich ukończeniu tytuł MBA wciąż jest znakomitą wizytówką w świecie biznesu. Warto w ten sposób inwestować w swoją przyszłość?