Każdego z nas czasem dopada zmęczenie i zwątpienie w celowość podejmowanych działań. Po kilkunastu latach pracy trudno być nastawionym do wykonywania swoich obowiązków tak samo entuzjastycznie, jak na początku kariery zawodowej. Istnieją jednak sposoby na wykrzesanie z siebie dodatkowych pokładów energii i zmotywowanie do przezwyciężenia problemów, na które napotkaliśmy. Na portalu Inc.com zaprezentowano 21 wskazówek dla zmęczonych przedsiębiorców. Oto dlaczego warto – lub trzeba – podjąć trud walki z przeciwnościami losu.   

Pamiętaj o tym, że musisz pracować. Masz do opłacenia rachunki i pracowników, którzy na Ciebie liczą.

Masz swoją dumę. Choć przedsiębiorcy rzadko mówią o tym publicznie, wielu z nich jest dumnych z tego, co osiągnęli. I wiele satysfakcji daje im wyciąganie firmy z kłopotów.

Masz misję, aby zmienić świat. Znaczna część przedsiębiorców uważa, że oferta ich firmy uczyni ze świata lepsze miejsce. I to przekonanie pomaga im w przezwyciężaniu zwątpienia.

Kolekcjonuj cytaty. Czasem jedno spojrzenie na inspirujące zdanie zamieszczone na tablicy korkowej czy w notesie, zachęca do dalszego działania.

Grupy wsparcia są ważne. Wielu przedsiębiorców spotyka się z innymi, by podzielić się swoimi doświadczeniami i problemami. Często to wystarcza, by odzyskać entuzjazm.

Rozważ alternatywy. Przypomnij sobie, jak wyglądało Twoje życie zanim zacząłeś rozkręcać własny biznes i jak byłeś nieszczęśliwy pracując dla kogoś.

Udowodnij, że dasz radę. Kto powiedział, że nie odniesiesz sukcesu? Kto powiedział, że Tobie się nie uda? Pokaż, że potrafisz.

Firma może być Twoim dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. Miej to na uwadze, kiedy będziesz chciał się poddać uczuciu zwątpienia.

Trzymaj tempo, ale nie przyspieszaj zbyt gwałtownie. Nie stawiaj sobie celów nierealnych, wytyczaj takie, które masz szansę osiągnąć.

Zastanów się, dlaczego jesteś zmęczony. Czasem ta wiedza wystarczy, by przestać czuć się źle, a czasem pokaże, co należy zmienić.

Wizualizuj. Na ścieżce do sukcesu pomoże Tobie wytrwać wizja tego, jak wspomniany sukces będzie wyglądał.

Wierz, że jesteś blisko punktu przełomowego. To sprawi, że będziesz zmotywowany do dotarcia do niego.

Ćwicz. Czasem zmęczenie czy przygnębienie jest efektem zbyt dużej ilości pracy, czy bycia bez formy. Robienie sobie przerw czy uprawianie sportu sprawi, że zyskasz energię.

Ucz się na błędach. Zaakceptuj prawo do popełniania błędów, jak również to, że źle się z nimi czujesz. Wyciągnij z nich lekcję i rusz dalej.

Nie wchodź sobie w drogę. Wiele przeszkód i niesprzyjających okoliczności stoi na Twojej ścieżce do sukcesu. Nie pozwól, abyś sam stał się taką przeszkodą. Upraszczaj, deleguj zadania, bądź zorganizowany. Dzięki temu nie przysporzysz sobie powodów do stresu.

Odnotowuj swoje dokonania
. Lista podpisanych umów, obsłużonych klientów czy rosnące wyniki sprzedaży są doskonałym motywatorem.

Powtarzaj sobie, że najlepszym sposobem na przewidywanie przyszłości jest jej kształtowanie. I weź przyszłość w swoje ręce.

Prześpij się. Kiedy jest się zmęczonym, wszystko wygląda gorzej, niż jest w rzeczywistości.

Pamiętaj, że inni też mają pod górkę. Świadomość, że ktoś ma do pokonania takie same trudności, nie zawsze sprawi, że poczujesz się lepiej. Ale może.

Kiedy wszystko inne zawodzi, idź do celu małymi kroczkami. Poradź sobie z jednym zadaniem, później z kolejnym. Nadal możesz czuć się zmęczony, ale na pewno będziesz bliżej osiągnięcia swojego celu.