Carrefour ma znakomitą wiadomość dla wszystkich klientów, którzy nie lubią przemierzać sklepowych alejek w poszukiwaniu pożądanych produktów. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu, którego autorem jest Philips, sieć supermarketów zamierza wdrożyć system zakupowej nawigacji.

Francuscy klienci jednej z placówek sieci w Lille jako pierwsi mieli okazję przetestować nową aplikację, która wykorzystując specjalne oświetlenie LED zainstalowane w sklepie, łączy się ze smartfonemi i dostarcza informacje na temat dokładnej lokalizacji wybranych towarów. Co więcej, aplikacja przesyła wiadomości dotyczące aktualnych promocji i specjalnych rabatów. System będący alternatywą dla popularnego rozwiązania opartego na połączeniu Bluetooth, przekazuje dane za pośrednictwem fal światła, które są niewykrywalne dla oczu, ale mogą być odbierane przez kamerę wbudowaną w telefonie. Wystarczy, że klienci skierują kamerę smartfona ku górze i uruchomią stosowną aplikację, a system określi ich lokalizację z dokładnością do 1 metra i kierunek, w którym zmierzają.

Dodatkową zaletą nowej technologii zaproponowanej przez Philipsa jest fakt, że system pobiera o połowę mniej energii elektrycznej w stosunku do wcześniej stosowanych oświetleń. Chociaż holenderski producent elektroniki użytkowej nie jest jedyną organizacją specjalizującą się w transmisji danych za pomocą żarówek LED, a prace na przykład specjalistów z Uniwersytetu w Edynburgu nad systemem „li-fi” są nawet bardziej zaawansowane, przewagą produktu przygotowanego przez Philipsa jest to, iż jest on gotowy do wprowadzenia na rynek.

Tymczasem należąca do kadry zarządzającej sieci handlowej Celine Martin, podkreśla, że Carrefour zawsze dążył do zastosowania innowacji w celu ułatwienia klientom poruszania się po sklepach. Technologia opracowana przez Philipsa przyspiesza zakupy i umożliwia jak najpełniejsze korzystanie z promocji oferowanych przez sklep.