Jednym z ekonomicznych skutków Brexitu przewidywanych przez analityków jest przeniesienie się firm działających na brytyjskim rynku do innych państw. Debatując nad konsekwencjami wystąpienia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej wskazywano właśnie na ten aspekt, jako jeden z najbardziej szkodliwych dla tamtejszej gospodarki. Rządzący odetchnęli zapewne z ulgą, gdy kontynuację swoich inwestycji na terenie kraju zapowiedziała firma Siemens. Zwłaszcza, że wcześniej wysyłała sygnały, iż w przypadku Brexitu może wycofać się ze swoich planów.

Według doniesień The Independent, prezes Siemensa Joe Kaeser zapewnił reprezentantów brytyjskiej Izby Gmin, że jego firma będzie kontynuowała swoją działalność w Wielkiej Brytanii. To dobra wiadomość dla 14 tys. pracowników, zatrudnionych w 13 fabrykach przedsiębiorstwa na terenie kraju, którzy mogli obawiać się o swoje miejsca pracy. Kaeser podkreślił, że „Wielka Brytania jest liczącym się państwem niezależnie od tego, czy jest, czy też nie jest członkiem UE”.

Dodał, że wyniki głosowania w sprawie Brexitu nie zmniejszą zaangażowania inwestycyjnego zarządzanej przez niego firmy. Jednocześnie wezwał brytyjski rząd do zjednoczenia i zgody odnośnie kształtu przyszłych relacji z Unią Europejską. Podkreślił, iż pomoże to krajowi w zachęceniu kolejnych zagranicznych inwestorów, dzięki ograniczeniu ryzyka inwestycyjnego. Odnosząc się do swojego poprzedniego wystąpienia Kaeser powiedział, że został źle zrozumiany i nie rozważał zmian w planach inwestycyjnych.

Podjęta przez Brytyjczyków decyzja o wystąpieniu z Unii Europejskiej musi być uszanowana – takie stanowisko przyjął Siemens. Przed referendum firma ostrzegała jednak swoich pracowników przed istotnymi, negatywnymi, długoterminowymi skutkami Brexitu. Dyrektor generalny Siemensa w Wielkiej Brytanii Juergen Maier, był jednym z blisko 1300 liderów biznesu, którzy podpisali list poparcia na rzecz kampanii pozostania kraju w strukturach unijnych. Niemiecka firma odegrała kluczową rolę w projektach Thameslink i Crossrail, a w najbliższych latach ma dostarczyć 1140 wagonów kolejowych dla linii w Londynie.