Niemiecki gigant w dziedzinie produkcji oprogramowania dla biznesu−firma SAP ogłosiła właśnie rewolucyjne plany dotyczące rozwoju firmy. Zgodnie z przedstawionymi informacjami SAP zamierza poszukiwać na całym świecie osób autystycznych…celem ich zatrudnienia. Nie chodzi przy tym o sprostanie modnym ostatnio różnego rodzaju parytetom, ale o racjonalne biznesowe działanie.

Luisa Delgado z kierownictwa SAP powiedziała, że cyt. „innowacje biorą się z działań niekonwencjonalnych, których nikt nie podejmuje, a które potem okazują się oczywiste”. Wskazała przy tym, że według badań przeprowadzonych w firmie, osoby dotknięte autyzmem są bardziej niż zwykli ludzie skoncentrowani na drobnych szczegółach różnych zagadnień. Ta cecha predestynuje osoby autystyczne do zajmowania się np. technologiami informatycznymi. Firma SAP zatrudniła w ramach pilotażowego programu 6 osób autystycznych w swojej placówce w Bangalore w Indiach. Wyniki osiągnięte przez nowych pracowników, którzy zajmowali się testowaniem oprogramowania, były na tyle wysokie, że firma planuje zatrudnić setki takich osób do 2020 roku w swoich laboratoriach na całym świecie. Mówi się, że docelowo pracownicy autystyczni maja stanowić około 1% całej, liczącej 65 tysięcy pracowników, załogi SAP. Jak dodała Luisa Delgado cyt. „tylko poprzez zatrudnianie ludzi, którzy prezentują inny sposób myślenia można zwiększyć innowacyjność, która z kolei jest kluczem do pokonania wyzwań biznesowych w XXI wieku”.

Kampania rekrutacyjna prowadzona przez SAP jest wspierana przez duńską organizację non−profit o nazwie Specialisterne, zajmującą się pomocą dla osób autystycznych w znalezieniu pracy, szczególnie właśnie w firmach informatycznych.

Pod pojęciem autyzmu kryje się całe spektrum zaburzeń np. syndrom Aspergera, które mają tę wspólną cechę, że upośledzają rozwój społeczny i fizyczny osób nimi dotkniętych. Niemniej jednak wiele z takich osób wykazuje ponadprzeciętne uzdolnienia i umiejętności, szczególnie w dziedzinach gdzie zapamiętywanie dużej liczby szczegółów ma istotne znaczenie. Ocenia się, że różnymi postaciami autyzmu jest dotknięte około 1% populacji.