W ostatnich dniach temat zadłużenia Grecji i związanych z nim problemów Unii Europejskiej nie schodzi z pierwszych stron gazet. Wczoraj Ateny zaproponowały swoim wierzycielom zestaw reform, które mają pomóc w wyjściu z finansowego dołka, a także z politycznego impasu. Przywódcy unijni, debatujący na specjalnie zwołanym szczycie, przywitali propozycję Grecji z nadzieją, licząc iż umożliwi ona rozwiązanie tej skomplikowanej sytuacji. Z kolei Grecy, z politykami na czele, zareagowali na plan reform bardzo nerwowo.

Jak donosi Reuters, wicemarszałek parlamentu ostrzegł, że rząd musi uzyskać zgodę na wdrożenie jakichkolwiek rozwiązań o charakterze oszczędnościowym. Póki co szanse są niewielkie, a to może spowodować szybkie zakończenie rozmów z wierzycielami. W konsekwencji nie będzie możliwości odblokowania zamrożonych środków w ramach kolejnej transzy pomocy. A to doprowadziłoby najprawdopodobniej do wyjścia Grecji ze strefy euro. Większość europejskich polityków ma jednak nadzieję na osiągnięcie porozumienia z zadłużonym krajem Hellady.

Premier Alexis Tsipras znalazł się w potrzasku. Z jednej strony musi pamiętać o obietnicach złożonych w trakcie wyborów, kiedy to zobowiązał się do zakończenia polityki wyrzeczeń. Z drugiej natomiast konieczne jest ratowanie kraju przed bankructwem, a jedyny realny sposób by tego dokonać to… wdrożenie reform, o które wnosili wierzyciele. Sam Tspiras wysyła unijnym politykom sprzeczne komunikaty najpierw przekazując informacje o osiągnięciu porozumienia, by następnie nazwać oczekiwania pożyczkodawców absurdalnymi.

Co stanie się, gdy grecki parlament nie zaaprobuje złożonego projektu reform, zakładającego m.in. wyższe podatki i zmiany w systemie opieki społecznej? Jeśli rząd nie uzyska wymaganej zgody, Tspiras może zostać zmuszony do zwołania wcześniejszych wyborów albo referendum. Czas ucieka, a Ateny desperacko potrzebują pieniędzy na łatanie dziur w swoim  budżecie. Czy jutro uda się w końcu uzyskać porozumienie i uspokoić sytuację w strefie euro? A może Grexit staje się coraz bardziej prawdopodobne?