Z pewnością nikogo nie dziwi biznesowy sukces firm zajmujących się organizacją atrakcyjnych wieczorów panieńskich i kawalerskich. Okazuje się jednak, że dobrymi klientami są nie tylko widzący świat w różowych kolorach narzeczeni, ale również… rozwodnicy. Co ciekawe, dla niektórych uczczenie ważnego wydarzenia jakim jest rozwód staje się znakomitą okazją do świętowania. Korzystają na tym przede wszystkim pomysłowi przedsiębiorcy.

Po zakończeniu bolesnego procesu rozwodowego, Wendy Lewis zdecydowała się odreagować wszelkie nieprzyjemności strzelając z karabinu maszynowego do swojej sukni ślubnej. Chociaż brzmi to niewiarygodnie, w realizacji tego zamiaru pomogła jej Glynda Rhodes, która prowadzi przedsiębiorstwo zajmujące się organizacją przyjęć i imprez. Długo zajmowała się przygotowaniem wieczorów dla klientów rozstających się z życiem singla, jednak pod wpływem rosnącej liczby zapytań dotyczących przyjęć po rozwodowych, postanowiła zwrócić się w stronę klientów żegnających się z małżeństwem. W związku z tym w 2012 roku założyła nową spółkę poświęconą wyłącznie organizacji imprez po rozwodowych.

Poza strzelaniem do sukni ślubnej czy innych obiektów związanych z zakończonym małżeństwem, Rhodes proponuje swoim klientom między innymi skoki spadochronowe, które mają symbolizować powrót do stanu sprzed złożenia przysięgi małżeńskiej. Ceny różnych pakietów (np. „Ledwo przeżyłem/am” lub „Samowystarczalny/a”) wahają się od jednego do 4,8 tysięcy dolarów. Oczywiście nie wszyscy rozwodnicy są równie rozrzutni, dlatego ci, którzy wolą bardziej skromne pożegnanie małżeństwa mogą poprzestać na okazyjnym torcie. W wypieku wyjątkowych tortów, w przystępnej cenie w wysokości około 70 dolarów, specjalizuje się cukiernia z Florydy, Elite Cake Creations, która każdego miesiąca realizuje kilka zamówień na rozwodowe smakołyki. Jak przekonuje właścicielka cukierni, Beatriz Otero, celem świętujących rozwodników jest zdecydowane zakończenie pewnego okresu w życiu.

Zdaniem psycholog Robin Deutsch, coraz popularniejszy za Oceanem trend świętowania rozwodu sprzyja przeżywaniu tych trudnych chwil i umożliwia uporanie się z poczuciem straty czy żalu. Przyjęcia rozwodowe mają więc terapeutyczne znaczenie dla rozstających się małżonków, zaś dla drobnych przedsiębiorców są okazją do rozwinięcia działalności. Równocześnie wiele wątpliwości budzi pytanie, czy podobny pomysł na biznes miałby szansę na sukces poza granicami Stanów Zjednoczonych.