Świetne wyniki finansowe z kilku ostatnich lat pozwoliły gigantowi z Cupertino zgromadzić na koncie ogromną ilość gotówki. Akcjonariusze najchętniej widzieliby je wypłacone w formie dywidendy. Zarząd spółki nie podjął jednak jeszcze decyzji.

Zarobione przez Apple w ostatnim roku finansowy ponad 50 mld dolarów, sprawiły, że na kontach spółki zgromadziło się już prawie 100 mld dolarów. „To dużo. Więcej niż potrzebujemy do prowadzenia przedsiębiorstwa” – stwierdził w trakcie lutowego zgromadzenia akcjonariuszy prezes spółki, Tim Cook. Jego słowa potwierdza analiza sprawozdań Apple. Ze względu na strategię kluczowym elementem są wydatki rozwojowe. W 2011 r. przeznaczono na ten cel 5 mld dolarów. Choć to kwota niebagatelna, zgromadzona gotówka pozwoliłaby na finansowanie badań i rozwoju przez następne 20 lat.

Patrząc z innej perspektywy, „problematyczne” środki są tak duże, że wystarczyłyby na wykupienie większości notowanych na Wall Street spółek na raz (poza tymi największymi), nie należy jednak oczekiwać, że Apple przeznaczy je na zakupy zbyt wielu przedsiębiorstw. Strategia spółki zakłada koncentrację na rynku produktów elektroniki użytkowej i technologii związanych z internetem, zatem daleko idąca dywersyfikacja działalności, również nie wchodzi w grę.

Alternatywą jest podzielenie się pieniędzmi z akcjonariuszami, którzy naciskają na wypłatę dywidendy lub wykup akcji. Obie możliwości mocno rozbudzają apetyty inwestorów giełdowych, którzy liczą na duże profity. Nic dziwnego, że mimo zastoju gospodarczego akcje spółki regularnie rosną, a tylko w tym roku wzrosły o 45%.

Na razie władze spółki nie są przekonane do wypłaty wysokich dywidend i milczą, mocno zastanawiając się, co zrobić. Zdaje się, że w tym przypadku potwierdzenie znajduje stare polskie porzekadło, że od nadmiaru również może rozboleć głowa.

Źródło: wsj.com

*********

Aktualizacja:

Już wiemy, jak „problem” zostanie rozwiązany. Apple przeznaczy 45 mld dolarów na wypłatę dywidendy – po 2,65 USD na akcję co kwartał przez najbliższe trzy lata. Dodatkowo we wrześniu planuje przeznaczyć 10 mld dolarów na wykup własnych akcji. Inwestorzy na pewno są zadowoleni z takich wieści.