Młodzi ludzie coraz szybciej zaczynają planować swoje życie zawodowe. Z jednej strony powodowane jest to rosnącymi wymaganiami na rynku pracy. W wielu ogłoszeniach znaleźć można bowiem adnotację o wymaganym doświadczeniu, które to część młodzieży zaczyna nabywać już w szkole średniej. Natomiast z drugiej, dzięki historiom o sukcesach biznesowych młodych przedsiębiorców, rośnie liczba osób chcących podążyć ich śladem. W szkołach prowadzone są zajęcia z przedsiębiorczości i spotkania dotyczące planowania kariery, które mają przygotować młodzież do wejścia w zawodowe życie.

Teraz okazuje się, że przynoszą one również inne korzyści. Na łamach portalu BBC zostały opisane wyniki ciekawych badań opublikowanych w Journal of Education and Work. Ich autorzy dowodzą, że lekcje, na których dyskutuje się na temat kariery, rynku pracy i podobnych kwestii sprawiają, iż nastolatkowie są lepiej poinformowani odnośnie możliwości zawodowych. W konsekwencji podejmują oni korzystniejsze wybory dotyczące pracy. Naukowcy przekonują, iż jest to również powiązane z późniejszymi zarobkami.

W świetle wspomnianych badań, uczestnictwo w 6 sesjach spotkań dotyczących kariery w trakcie szkolnej edukacji (w wieku 14-15 lat), przekłada się w przyszłości na pensję wyższą o 2 tys. funtów w skali roku. Ponadto im więcej wspomnianych sesji, tym wyższe zarobki absolwenta. Badania zostały zlecone przez instytucję Education and Employers, której celem działania jest zapewnienie partnerstwa między placówkami oświaty oraz pracodawcami z różnych sektorów.

Dane pozyskano z British Cohort Study, w ramach którego od 1970 roku śledzone są losy 17 tys. Brytyjczyków. Obserwacje czynione są w obszarach związanych ze stanem zdrowia, zamożnością oraz edukacją. Na ich podstawie badacze Christian Percy i Elnaz Kashefpakdela z Uniwersytetu w Bath dowiedli, że uczestnictwo w zajęciach o tematyce zawodowo-biznesowej w trakcie edukacji szkolnej wpływa na lepsze wyniki osiągane na rynku pracy, w tym na wysokość wynagrodzenia. Wspomniana zależność jest istotna statystycznie. Ciekawe czy gdyby przeprowadzić podobne badania w Polsce, uzyskane wyniki byłyby podobne…