Interesujące informacje dotyczące branży informatycznej płyną z Doliny Krzemowej. Jedno z najbardziej znanych i największych przedsiębiorstw komputerowych, amerykański Hewlett-Packard Co, postanowiło podzielić się na dwie firmy. A wszystko przez trudności w dostosowywaniu się do ery urządzeń mobilnych. Według zapowiedzi, w swej działalności HP ma się teraz skupić na szybko rozwijającym się rynku usług korporacyjnych. Jakie są szczegóły planowanego podziału?  

Jak informuje Reuters, HP dzieli się na Hewlett-Packard Enterprise i HP Inc. Pierwsza z firm, pod rządami Meg Whitman zajmować będzie się usługami korporacyjnymi. Druga, na czele której stanie Dion Weisler, produkcją drukarek i komputerów osobistych. Konieczne będzie również przeprowadzenie dalszej restrukturyzacji. Whitman zapowiedziała już, że pracę straci około 55 tys. osób. Proces podziału ma zakończyć się do końca roku fiskalnego 2015, który kończy się dla HP w październiku przyszłego roku.

Wielu inwestorów i analityków wzywało do podziału spółki lub sprzedaży części odpowiedzialnej za produkcję komputerów osobistych, aby HP mogło skupić się na bardziej dochodowych obszarach działalności. W przeszłości kierownictwo broniło integralności firmy argumentując, że dział związany z komputerami osobistymi wzmacnia i wspiera przedsiębiorstwo jako całość. Co prawda w 2011 roku rozważano podział, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

HP zostało utworzone w 1939 r. przez Billa Hewletta and Dave’a Packarda w Palo Alto i było jedną z firm, które ukształtowały Dolinę Krzemową. Pomimo, iż należało do pionierów rewolucji w obszarze komputerów osobistych, w ostatnich latach miało problem z dotrzymaniem kroku rywalom. Wartość rynkową firmy szacuje się na 66 mld dolarów, w porównaniu do 596 mld dolarów, na które wycenia się Apple i 380 mld dolarów dla Microsoft Corp. Producentem numer jeden na rynku komputerów osobistych jest obecnie chińskie Lenovo.