W ostatnich latach pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników kreatywnych, którzy sypią pomysłami jak z rękawa. W badaniach nad kreatywnością ważne miejsce zajmuje myślenie dywergencyjne, inaczej nazywane rozbieżnym. Polega ono na umiejętności znajdywania w bardzo krótkim czasie wielu możliwych rozwiązań danego problemu, spontanicznie, bez faworyzowania żadnego z nich. Dobra wiadomość dla wszystkich – myślenie dywergencyjne i kreatywność można pobudzić. Jak?

Artykuł na ten temat pojawił się na portalu dla przedsiębiorców Inc.com. Poniżej lista wskazówek, jak to zrobić.

Prześpij się
Według badań niemieckiego naukowca Ulricha Wagnera, sen może w istotny sposób poprawić zdolność do kreatywnego podejścia do problemu. Spanie powinno być zatem dozwolone również w pracy. Firmy takie jakie Uber, Google, Zappos, Ben & Jerry’s, Capital One Labs i PwC wprowadziły już tę zasadę w swoich placówkach. A wszystko po to, by ich pracownicy odpoczęli, nabrali sił a później byli kreatywni przy wykonywaniu swoich zadań.

Zacznij się śmiać
Okazuje się, że humor pomaga myśleć szerzej i bardziej twórczo. Śmiech uwalnia endorfiny czyli substancje 10 razy silniejsze niż morfina, a te wyzwalają kreatywność. Ponadto według badań osoby z poczuciem humoru mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia, bo uznawani są za… bardziej kreatywnych.

Baw się
Psycholog David Abramis odkrył, że ludzie, dla których praca jest również zabawą, są bardziej twórczy i produktywni, podejmują lepsze decyzje i lepiej dogadują się z kolegami. Kiedy utknie się na jakimś problemie, warto pobawić się, by pobudzić kreatywność i później poszukać jego rozwiązania. Co więcej, kultura zabawy poprawia jakość pracy i życia.

Jak podkreśla profesor Jennifer Wiley z Uniwersytetu w Illinois, ludzie uważają, że aby rozwiązać problem należy się na nim skupić, a w rzeczywistości zbyt duże skupienie może utrudnić uwolnienie kreatywności. Mózg potrzebuje bowiem relaksu, by móc wykonywać swoją pracę twórczą.