Do tej pory rejsy luksusowymi jachtami kojarzyły się z opalaniem, piciem szampana i kąpielami w urokliwych zatokach, czyli oddawaniem się błogiemu lenistwu w komfortowych warunkach. Jednak ostatnio na rynku pojawił się produkt, który ma być dowodem na to, że również bogaci oczekują od wypoczynku czegoś więcej. 74-metrowy jacht RV Pegaso posiada oczywiście całe mnóstwo telewizorów z płaskim ekranem, designerskich mebli oraz luksusowo wyposażonych kajut z łazienkami, jest jednak coś, co wyróżnia go na tle innych.

RV Pegaso dysponuje w pełni rozwiniętym pływającym laboratorium na swoim pokładzie. Skrót „RV” w nazwie statku pochodzi od określenia „research vessel”, które oznacza badawczą jednostkę pływającą. Pegaso wyposażony jest w pięcioosobową łódź podwodną, komorę dekompresyjną na potrzeby nurkowania głębinowego oraz… małą ekipę biologów morskich.

Alex Flemming, dyrektor zarządzający firmy Pegaso Marine wyjaśnia, że każdy kto zdecyduje się na wyczarterowanie jachtu będzie mógł zaangażować się w badania w takim stopniu, w jakim sobie zażyczy. By wynająć łódź konieczna będzie zgoda na uczestnictwo w rejsie grupy naukowców. Według Seana Dooley’a z Ocean Preservation Alliance (OPA) Pegaso znajduje się w posiadaniu znakomitego nurka i obrońcy naturalnych krajobrazów morskich, którzy życzą sobie, by ich tożsamość pozostała anonimowa.

Flemming wierzy, że popyt na tego typu jachty stanowi element coraz powszechniejszego trendu – zaspokojenia potrzeb innych niż hedonistyczna ucieczka od obowiązków. Współcześni konsumenci pragną czegoś więcej – chcą być częścią większego przedsięwzięcia. Oryginalna powierzchnia jadalna jachtu została zatem zamieniona w laboratorium i wyposażona w aparaturę badawczą umożliwiającą m.in. oznaczanie zagrożonych gatunków morskich czy monitorowanie poziomu skażenia wody. Poza kabiną dekompresji, Pegaso RV dysponuje również maszyną do produkcji wysokojakościowego tlenu, co pozwala wyszkolonym gościom na nurkowanie głębinowe – dłuższe i bezpieczniejsze. Jednak największą atrakcję stanowi ważąca 14 ton pięcioosobowa łódź podwodna.

Poza wszystkimi naukowymi gadżetami, Pegaso RV jest luksusowo wyposażonym superjachtem. Zgodnie z wizją właścicieli łączy w sobie możliwość prowadzenia wysokiej jakości badań z bogactwem godnym sułtana Brunei. Goście, którzy nie obserwują akurat rekinów młotów mogą korzystać z basenu, kina, siłowni czy baru. Nie należy bowiem zapominać, że zamożni klienci, nawet jeśli są żywo zainteresowani nauką i badaniami środowiska morskiego, nadal wysoko cenią wysublimowane posiłki, masaże i luksusy wypoczynku na pokładzie superjachtu. Jednak doświadczenia, które teraz zyskują, wykraczają znacznie poza ramy hedonistycznych przyjemności.