Nowoczesne telefony komórkowe umożliwiają znacznie szersze zastosowanie niż prowadzenie rozmów czy wysyłanie smsów. Szczególnie w biznesie smartphone’y umożliwiły realizację zadań, które wcześniej wymagały np. biurka i komputera. Mimo, że każdy smartphone standardowo wyposażany jest w zestaw aplikacji przydatnych do zastosować „domowych” jak również biznesowych, często jest on nie wystarczający dla coraz większych potrzeb użytkowników. Na szczęście aktualnie każda platforma mobilna umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji o różnych przeznaczeniu. Tym artykułem rozpoczniemy cykl artykułów poświęconych  aplikacjom biznesowym zaczynając od aplikacji działających na różnych platformach (iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry).

1. Evernote

Robienie notatek jest rutyną w świecie każdego przedsiębiorcy i nie tylko. Dzięki Evernote zapomnisz o klasycznym notesie. Aplikacja umożliwia robienie notatek, załączanie zdjęć, przygotowywanie list zadań czy nagrywanie dźwięków. Ponadto, porządkuje zapisane informacje i synchronizuje w chmurze, dzięki temu masz dostęp do swoich notatek z każdego miejsca. Evernote jest aplikacją darmową, co jest kolejnym atutem, a dodatkowo działa również na komputerach PC czy Mac .

2. Dropbox

Dropbox jest jedną z tych aplikacji, które po prostu dobrze jest mieć. Aplikacja umożliwia  synchronizację plików między różnymi urządzeniami. Dodatkowo dla bezpieczeństwa pliki przechowywane są również w chmurze. Dzięki tej aplikacji będziesz miał w każdej chwili dostęp do swoich plików nie ważne czy znajdują się na komputerze, tablecie czy innym urządzeniu. Podobnie jak Evernote, Dropbox w wersji podstawowej jest darmowy i działa na komputerach PC czy Mac. Istnieje kilka alternatyw dla Dropbox’a, ale im poświęcimy osobny artykuł.

3. Tripit

Jeśli w swojej pracy wiele podróżujesz, mieszkasz w hotelach, latasz samolotem, jeździsz pociągiem, to pewnie wiesz jak łatwo jest się w tym wszystkim pogubić i np. spóźnić na pociąg. Aplikacja Tripit umożliwia w łatwy sposób organizację podróży. Zasada działania jest bardzo prosta po otrzymaniu potwierdzenia rezerwacji hotelu, samolotu, samochodu itp. przesyłamy je pod adres Tripit. Tripit automatycznie przetworzy potwierdzenie rezerwacji i utworzy plan podróży uwzględniający godziny, miejsca, numery rezerwacji i inne. Następnie otwierając aplikację Tripit automatycznie mamy zaplanowaną całą podróż. Udział użytkownika aplikacji ogranicza się tylko do przesłania potwierdzenia rezerwacji.

W następnym artykule przedstawimy kolejne aplikacje. Jeśli znacie jakieś aplikacje, które chcielibyście polecić zachęcamy do uwzględnienia ich w komentarzach.