Google i Samsung ogłosili zawarcie umowy, w ramach której oba przedsiębiorstwa uzyskają dostęp do patentów partnera. Alians umocni pozycję obu podmiotów wobec innych graczy rynku smartfonów. Jest również interpretowany jako wyraźny sygnał do dalszego rozwoju platformy Android.

Umowa została zawarta na 10 lat i dotyczy dostępu do patentów obecnych oraz przyszłych. Nieznane są szczegóły dotyczące, w których konkretnie obszarach został otwarty dostęp i na jakich warunkach finansowych. Bez względu na szczegółowe ustalenia prasa specjalistyczna interpretuje posunięcie Google i Samsunga jako istotny impuls, wpływający na rozwój całej branży.

Otwierając się na wymianę technologii z Samsungiem, Google pokazuje swoją determinację do dalszego rozwoju platformy Android w otwartym modelu. Jest to szczególnie istotne z perspektywy wcześniejszego zakupu przez Google Motoroli wraz z cennym pakietem technologii. Udostępnienie ich innemu producentowi stanowi wyraźny sygnał, iż kalifornijski gigant chce je wykorzystać na potrzeby ekosystemu wokół Androida.

Jednocześnie umowa zmniejsza ryzyko wprowadzenia przez Samsunga własnego systemu operacyjnego. Koreański gigant jest obecnie największym producentem smartfonów i wypracowanie przez niego nowej platformy byłoby dla Google poważnym ciosem. Dostęp do obecnych patentów oraz przyszłych w istotny sposób zmniejsza potencjalne korzyści dla Samsunga z takiego posunięcia.

Oba podmioty skorzystają na umowie również w kontekście wojen patentowych, toczonych przez Apple. Wspólny front Google i Samsunga wpłynie stabilizująco na ryzyko prawne związane z wykorzystywaniem nowych rozwiązań technologicznych.