Mało jest rzeczy, które mogłyby się równać ze spacerem w piękny jesienny dzień w leśnej scenerii. Różnorodne barwy drzew sprawiają, że las o tej porze roku wygląda najpiękniej. Co jednak w przypadku, kiedy w codziennym zabieganiu nie możemy sobie pozwolić na luksus zbyt częstych wyjazdów poza miasto? Odpowiedź na to pytanie zna pewien pomysłowy Hindus…

Inżynier Shubhendu Sharma‒bo o nim mowa‒kilka lat temu założył firmę Afforestt, która specjalizuje się w … sadzeniu lasów. Nie jest to jednak zwykła działalność, którą na całym świecie wykonują wyspecjalizowane służby leśne. Firma Afforestt sadzi lasy na bardzo małych powierzchniach, a głównym obszarem jej działalności są miasta. Unikalna w całym procesie jest technologia,którą wykorzystuje pan Sharma. Otóż, w naturalnych warunkach las potrzebuje około stu lat, aby w pełni się ustabilizować jako odrębny ekosystem. Firma Afforestt skraca ten czas dziesięciokrotnie. Tajemnica tkwi w bardzo starannym doborze gleby i gatunków drzew, które są nasadzane, a także na ich dużym zagęszczeniu. Jak mówi Sharma cyt. „gdziekolwiek nie sadzimy nowy las, zawsze wykorzystujemy tylko lokalne gatunki drzew, a gleba jest badana pod kątem właściwości fizykochemicznych i tak wzbogacana, aby zapewnić jak najlepszy wzrost roślin. To sprawia, że już po roku las jest tak gęsty, że słońce nie dociera do gruntu. Jeszcze przez około 2 lata wymaga on podlewania, a następnie nadchodzi etap, kiedy właściciel nie powinien już ingerować zbytnio w roślinność, gdyż tylko w ten sposób nowy ekosystem może się w pełni wykształcić i ustabilizować”.

Okazuje się, że tak prosta z pozoru działalność jak sadzenie lasów może być całkiem niezłym pomysłem na biznes. W Indiach, gdzie wielkie aglomeracje miejskie rozrastają się w szybkim tempie, ludzie zaczynają odczuwać brak zieleni w otoczeniu. Z pomocą przychodzi właśnie firma Afforestt. Klientom firmy oferowana jest możliwość posadzenia lasu na ich własnym podwórku, a w niektórych przypadkach nawet na niewielkich skrawkach terenu … np. na firmowym patio. Jeden z biznesmenów zlecił tego typu zadanie, pragnąc mieć miejsce, gdzie mógłby prowadzić biznesowe spotkania w naturalnym otoczeniu. Tym co różni usługi Afforestt od innych firm oferujących dekoracje z zieleni jest fakt, iż Afforestt zakłada prawdziwy las, tyle że na na bardzo ograniczonej powierzchni. Jak mówi właściciel firmy, jego marzeniem jest, aby takich niewielkich lasów było w miastach jak najwięcej. Gdy będzie ich wystarczająco dużo zapewnią nie tylko świeższe powietrze w aglomeracjach miejskich, ale mogą nawet przyczynić się do obniżenia efektu miejskich wysp ciepła, czyli zjawiska polegającego na tym, że wskutek akumulacji energii słonecznej przez betonowe powierzchnie, temperatury w miastach są zawsze wyższe niż na otaczającym je otwartym terenie.

Jak na razie Afforestt wykonał 33 realizacje dla swoich klientów sadząc ponad 43 tysiące drzew. W planach jest ekspansja firmy poza Indie, a także uruchomienie profesjonalnego serwisu internetowego z poradami, za pomocą którego każdy będzie mógł zasadzić swój własny las.