Do wejścia na rynek map satelitarnych przymierzają się dwaj nowi gracze. Ich celem jest zaoferowanie dokładniejszych i część aktualizowanych map. Mapy mają być aktualizowane co tydzień, a ich dokładność sięgnie 1 m kwadratowego.

Przeciętny internauta kojarzy zazwyczaj mapy satelitarne z serwisów oferowanych przez firmy takie jak Google i Microsoft. W rzeczywistości mapy te są opracowywane przez operatorów satelitów, którzy sprzedają dostęp wielu firmom. W chwili obecnej rynek ten jest zdominowany przez DigitalGlobe i Airbus Defence and Space (oddział producenta samolotów Airbus), którzy osiągają większość przychodów w branży.

Może się to wkrótce zmienić za sprawą dwóch startupów, które stawiają sobie ambitne cele. Planet Labs i Skybox Imaging wyślą w kosmos własną siatkę małych satelitów, które pozwolą na szybszą aktualizację map. Do tej pory mapy Google czy Bing były aktualizowane mniej więcej raz na 1-3 lat. Obrazy z nowych satelitów będą odświeżane raz na tydzień, a ich dokładność pozwoli na generowanie map, w których jeden pixel będzie odpowiadał kwadratowi o wymiarach od 0,9 metra na 0,9 metra.

Plany biznesowe obu firm zakładają wykorzystanie nowych map w wielu branżach. Częściej aktualizowane dane pozwolą na szybszą ocenę wielkości plonów w rolniczych regionach świata, co może być wykorzystane chociażby do oszacowania zmian cen na giełdach surowcowych. Przykładowych zastosowaniem jest również ocena wykorzystania przestrzeni parkingowej centrach handlowych oraz gęstości ruchu na drogach.

Nie wiadomo na razie, czy nowe mapy trafią od początku do serwisów typu Google Maps. Jednak jeżeli biznes wypali, należy się spodziewać kolejnych fal naśladowców z jeszcze dokładniejszym sprzętem i z jeszcze częstszymi aktualizacjami. To po raz kolejny w kontekście nowych technologii rodzi pytania o granice naszej prywatności. Te granice kurczą się coraz bardziej, a doniesienia zza oceanu dotyczące współpracy internetowych gigantów ze służbami bezpieczeństwa USA nie napawają optymizmem. Co prawda od dzisiejszych zapowiedzi Planet Labs i Skybox Imaging do takiego stanu jeszcze daleko, ale narzędzie umożliwiające śledzenie każdego w dowolnym momencie na pewno zostałoby docenione przez służby specjalne wielu państw.