Grohe – niemiecka spółka, będąca producentem armatury sanitarnej najwyższej klasy – przyjęła ofertę japońskiego Lixila i niebawem 87,5 proc. udziałów spółki trafi w ręce Azjatów. Do tej pory jest to największe w historii przejęcie niemieckiego przedsiębiorstwa przez Japończyków!

Działający od 1936 roku Grohe, obecnie jest największym w Europie dostawcą rozwiązań sanitarnych, a dodatkowo ma pakiet kontrolny w chińskiej spółce z tej samej branży – Joyou. Na oficjalnej stronie niemieckiego przedsiębiorstwa można wyczytać, że Grohe zatrudnia dziewięć tysięcy osób na całym świecie, między innymi w sześciu fabrykach zlokalizowanych nie tylko w Niemczech, ale i w Portugalii, Tajlandii, Kanadzie i Chinach. W jednym z ostatnich oświadczeń, Grohe podaje, że sprzedaż w pierwszym półroczu 2013 roku wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku o 5 proc., przekraczając sumę 700 milionów euro.

Dotychczasowi właściciele Grohe, TPG Capital i Credit Suisse, rozważali możliwość pozyskania kapitału planując debiut spółki na giełdzie, jednak ostatecznie przyjęli ofertę Japończyków. Lixil wraz z Development Bank of Japan zaproponował wykup udziałów niemieckiej spółki za nieco ponad 4 miliardy dolarów. W ciągu minionych dwóch lat, zarządzany przez Yoshiakiego Fujimori Lixil konsekwentnie rozszerza swoją działalność zagraniczną, między innymi poprzez wykup włoskiego producenta Permasteelisa oraz przedsiębiorstwa American Standard Brands. Dlatego też zdaniem Davida Hainesa, CEO Grohe, planowana transakcja przyniesie jego spółce wiele korzyści, gdyż Lixil jest przedsiębiorstwem silnie skoncentrowanym na rozwoju.

Haines, który mimo planowanych zmian nie musi obawiać się o swoje stanowisko, jest przekonany, że dzięki azjatyckim wpływom Lixila, Grohe ma szansę wzmocnić pozycję na tamtejszych rynkach, a współpraca między spółkami spowoduje, że staną się największym na świecie producentem akcesoriów łazienkowych i kuchennych. Ciekawe, że nie pod niemiecką, a pod japońską banderą.