Największy producent żywności na świecie Nestlé, znany jest przede wszystkim ze swoich czekolad, batonów i płatków śniadaniowych. Tymczasem szwajcarska firma działa aktywnie także na rynku kosmetyków i farmaceutyków. Teraz postanowiła dotrzeć do szerszego grona odbiorców z lekami rodem z medycyny chińskiej. A wszystko to dzięki pewnemu przedsięwzięciu.

Nestlé Health Science podpisało umowę z Chi-Med, na mocy której zostanie utworzona spółka joint venture (50/50) pod nazwą Nutrition Science Partners Limited (NSP). Nowa firma zajmie się opracowywaniem, wytwarzaniem i sprzedażą innowacyjnych produktów żywnościowych i medycznych pochodzenia roślinnego, bazujących na dorobku medycyny chińskiej. Na początek NSP zamierza skupić się na produktach przeznaczonych dla osób z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi.

Globalny popyt na leki oparte na tradycyjnych chińskich recepturach rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje jego wysokość na ponad 83 mld dolarów. W samych Chinach w 2010 r. branża wyprodukowała medykamenty wartości 43 mld dolarów, czyli blisko 30% więcej niż w roku ubiegłym. Prezes Nestlé Health Science Luis Cantarell powiedział, że wierzy w potencjał medycyny chińskiej, która ma szansę stać się częścią innowacyjnych rozwiązań proponowanych przez jego firmę.

NSP ma czerpać z wyjątkowego i bogatego doświadczenia Nestlé Health Science w zakresie nauk o żywności, diagnostyki oraz jego możliwości handlowych. Z kolei Chi-Med zapewni spółce najlepszą wiedzę teoretyczną i praktyczną o tradycyjnej medycynie chińskiej. Działanie Nutrition Science Partners będzie początkowo finansowane przez kapitał zakładowy wniesiony do spółki przez Nestlé Health Science.

Kiedy wszystkie nowoczesne metody leczenia zawodzą, pacjenci często zwracają się ku lekom opartym na recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Prym w tego rodzaju medykamentach wiodą wywodzące się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Czy zatem joint venture z Chi-Med przyniesie Nestlé zysk i pozycję lidera na kolejnym rynku? Ciekawe co na ten temat sądzą przedstawiciele największych koncernów farmaceutycznych…