Chociaż Dzień Świętego Patryka jest irlandzkim świętem, 17 marca jest celebrowany w różnych krajach na całym świecie. Popularność kultury celtyckiej i fakt, że w tym dniu wiele osób nosi ubrania w kolorze zielonym, będącym narodowym kolorem Irlandii, zachęca marketingowców do zaangażowania się w obchody i wykorzystania okazji do promocji.

Już za kilka dni ubrane na zielono tłumy zapełnią ulice irlandzkich miast. Tradycja obchodów Dnia Świętego Patryka jest również głęboko zakorzeniona po drugiej stronie Oceanu, gdzie w najbliższy piątek z pewnością pojawi się mnóstwo leprechaunów, czyli skrzatów zamieszkujących według mitologii irlandzkiej trzecią pod względem wielkości wyspę Europy, a stroje wielu osób przyozdobi trójlistna koniczyna (ang. shamrock). Właśnie ten drugi symbol przysporzył sporo problemów ekipie prezydenta Donalda Trumpa.

Jak donosi CNBC, zespół wspierający Tumpa pod jego wyborczym hasłem „Make America Great Again” przygotował z okazji Dnia Świętego Patryka specjalną edycję zielonych czapeczek, dzięki którym zwolennicy prezydenta będą mogli „zaczerpnąć trochę irlandzkiego szczęścia”. Na przodzie czapeczki widnieje hasło wyborcze Trumpa, zaś z jej tyłu pojawił się motyw roślinny, mający nawiązywać do irlandzkiego święta – wspomniana koniczyna. Zdaje się, że zespół Trumpa rzeczywiście życzy Amerykanom jak najlepiej, ponieważ koniczyna zamiast trzech, liczy cztery liście, co powszechnie jest uważane za rzadkość i traktowane jako dobry znak.

Użytkownicy portalu społecznościowego Twitter od razu zauważyli błąd. Okazuje się jednak, że Amerykanom nie przeszkadza ta drobna pomyłka i kosztujące 50 dolarów czapeczki sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Mimo prób kontaktu z zespołem „Make America Great Again”, który prowadzi internetową sprzedaż czapeczki, serwis CNBC nie zdołał uzyskać żadnego komentarza z ich strony.