Do prawidłowego funkcjonowania portu lotniczego niezbędny jest prąd i to w ilościach hurtowych. Nic więc dziwnego, że rachunki za elektryczność są w tej branży wysokie, a zarządzający szukają możliwości ich obniżenia. Menadżerowie z Cochin International Airport w południowych Indiach postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i rozwiązać problem wysokich kosztów związanych ze zużyciem energii. Efekt końcowy okazał się być jeszcze lepszy, niż zakładano.

Jak informuje CNN Money, trzy lata temu na lotnisku zaczęto montować panele słoneczne. Początkowo były one rozlokowane na dachu terminalu przylotów, później zakładano je również na dachach i wokół hangarów samolotowych. W ubiegłym roku, na zlecenie portalu lotniczego, firma Bosch zbudowała 45-hektarową elektrownię słoneczną na niewykorzystywanej przestrzeni w pobliżu międzynarodowego terminalu cargo. Jej funkcjonowanie zainicjowano w sierpniu co sprawiło, że Cochin stało się pierwszym lotniskiem w pełni zasilanym energią słoneczną.

Cochin to siódmy – pod względem ruchu – port lotniczy w Indiach. Każdego dnia potrzebuje ok. 48-50 tys. kilowatów mocy, by móc normalnie funkcjonować. Dzięki dziesiątkom tysięcy paneli słonecznych możliwe jest wygenerowanie nawet większej ilości energii. Wszelkie nadwyżki odprowadzane są do szerszej sieci elektrycznej. Rezultatem działań podjętych przez kierownictwo lotniska okazało się nie tylko obniżenie kosztów energii, ale również uniezależnienie portu lotniczego od sieci energetycznej.

Cały projekt kosztował ok. 9,3 mln dolarów. Według szacunków inwestycja powinna zwrócić się w ciągu niecałych 6 lat dzięki własnym źródłom energii i wyeliminowaniu kosztów pozyskiwania jej u dostawców. Nie bez znaczenia jest również aspekt środowiskowy. Instalacja słoneczna pozwoli uniknąć emisji ponad 300 tys. ton dwutlenku węgla z elektrowni węglowych w ciągu najbliższych 25 lat. Ze względu na fakt, że energia słoneczna staje się w Indiach coraz tańsza, inicjatywa podjęta przez Cochin zainteresowała inne podmioty, m.in. port lotniczy w Kalkucie, który planuje zbudowanie podobnej elektrowni w tym roku. Kiedy taki pomysł zostanie wdrożony przez polskie lotnisko?