Piłka nożna wywołuje wiele zainteresowania i emocji, podobnie jak uprawiający tę dyscyplinę zawodnicy. Nazwisko Lionela Messiego pojawiało się ostatnio w mediach głównie w kontekście jego problemów z hiszpańskim fiskusem oraz rezygnacji z reprezentowania barw Argentyny w piłkarskich rozgrywkach. Decyzja jednego z najlepszych piłkarzy na świecie wywołała w jego rodzinnym kraju falę protestów zrozpaczonych fanów, którzy nie wyobrażają sobie reprezentacji bez niego.

Jak informuje CNN Money, rezygnacja Messiego, poza skutkami natury sportowej będzie miała również wpływ na finanse Argentina Football Association (argentyński odpowiednik PZPN). Szacuje się, że do następnych mistrzostw świata AFA straci na decyzji piłkarza od 20 do 25 mln dolarów. W świetle powyższych doniesień, nie tylko fani powinni liczyć na zmianę nastawienia Messiego do reprezentowania barw Argentyny. Podane kwoty będą jeszcze wyższe, jeśli przyjmie się dłuższy horyzont czasowy, aż do MŚ w Katarze w 2022 roku.

Co sprawia, że rezygnacja jednego piłkarza z reprezentacyjnej kariery powoduje tak wymierne straty? Przede wszystkim jego klasa. Mowa bowiem o jednym z najlepszych piłkarzy w historii futbolu. Każdy mecz reprezentacji, w którym występuje tak dobry zawodnik, cieszy się większym zainteresowaniem kibiców, co przekłada się na wpływy z tytułu sprzedaży biletów, a także gadżetów. Dodatkowo część meczów towarzyskich wiąże się również z wpływami z tytułu ich rozgrywania.

Wiadomo, że po ogłoszeniu decyzji przez Messiego, renegocjacji warunków finansowych zaplanowanych meczów zażądały Włochy, Hiszpania i Chiny. Z kolei Rosja już zapowiedziała, iż za występ Argentyny bez Messiego zapłaci o 1 mln dolarów mniej. Standardowa stawka za rozegranie meczu towarzyskiego między Argentyną a inną reprezentacją wynosi 2 mln dolarów, ale tylko wtedy, gdy na boisko wybiegnie Messi. Bez niego wspomniana kwota będzie niższa o wartość od 35 do 50% wyjściowej stawki. Co więcej, sławne nazwisko zawsze wywołuje większe zainteresowanie ze strony sponsorów wspierających kluby czy drużyny narodowe. W związku z tym należy oczekiwać, iż straty finansowe AFA będą jeszcze większe.