Zadłużony pionier rynku fotograficznego Eastman Kodak oświadczył w ubiegły piątek, że rozważa sprzedaż oddziałów zajmujących się produkcją filmów do tradycyjnych aparatów fotograficznych oraz papieru do fotografii. Byłby to kolejny krok na drodze restrukturyzacji borykającej się z dużymi problemami firmy. Historia Eastman Kodak to doskonały przykład na to, że 131 lat tradycji oraz wymyślenie aparatu cyfrowego i kliszy fotograficznej35 mmnie wystarczą by przetrwać na nieustannie zmieniającym się rynku.  

W styczniu tego roku firma złożyła do nowojorskiego sądu wniosek o ochronę przed wierzycielami rozpoczynając tym samym procedurę upadłości. Restrukturyzacja Kodaka jest możliwa dzięki tzw. Chapter 11 czyli 11 Rozdziałowi amerykańskiego Kodeksu Upadłościowego, zgodnie z  którym przedsiębiorstwo może funkcjonować i reorganizować się pod nadzorem sądu do czasu, aż możliwe będzie spłacenie jego zobowiązań wobec wierzycieli. W lutym Kodak wydał oświadczenie, że zaprzestaje produkcji aparatów cyfrowych, elektronicznych ramek do zdjęć oraz kieszonkowych kamer wideo, aby redukować straty. Teraz ma zamiar zrezygnować także z działalności związanej z fotografią wykorzystującą tradycyjny film i papier fotograficzny.

Firma długo miała nadzieję na uratowanie się przed bankructwem dzięki sprzedaży ponad 1100 patentów, wycenianych przez nią na ok. 2,6 mld dolarów, jednak nie znalazła kupca gotowego tyle zapłacić. Kodak miał ogłosić nabywcę patentów w ubiegłym tygodniu jednak okazało się, że negocjacje trwają, a umowa może nawet nie dojść do skutku. Wśród firm zainteresowanych kupnem wymieniano Apple i Google, ale według źródeł Wall Street Journal połączyły one swe siły m.in. z Samsungiem, LG i HTC i oferują 500 mln dolarów za portfolio patentów.

Eastman Kodak zamknął ostatnie półrocze stratą w wysokości 665 mln dolarów, co spowodowało presję na kolejne działania restrukturyzacyjne. Amerykański producent ogłosił w ostatnim oświadczeniu, że zatrudnił bank inwestycyjny Lazard, by ten pomógł w sprzedaży oddziałów Personalised Imaging i Document Imaging. Sprzedaż będzie równoznaczna z zakończeniem produkcji filmów do tradycyjnych aparatów, papieru fotograficznego czy urządzeń do tzw. kiosków fotograficznych instalowanych w punktach handlowych. Kodak zamierza skupić na działalności związanej z drukarkami, taśmą filmową dla kinematografii oraz chemikaliami.

Przedstawiciele British Journal of Photography oznajmili, że branża fotograficzna jest zaniepokojona oświadczeniem firmy. Dlaczego? Wielu profesjonalnych fotografików i fotografów nadal korzysta z filmów Kodaka i są bardzo zadowoleni z uzyskiwanej dzięki nim jakości zdjęć. Rozdzielczość fotografii jest bowiem nadal o wiele wyższa niż w przypadku większości aparatów cyfrowych.