W ostatnich tygodniach przez kraje muzułmańskie przechodzi kolejna faza antyamerykańskich protestów wywołanych ujawnieniem w arabskich mediach filmu „Innocence of Muslims”. Przedsiębiorcy z obawy o bezpieczeństwo swoich pracowników, zaczynają wycofywać się z rynków wrogo nastawionych do Stanów Zjednoczonych. W ubiegły piątek przedstawiciel Yum! Brands (właściciel takich marek jak Pizza Hut czy Taco Bell) oznajmił, że firma postanowiła zamknąć wszystkie punkty sieci franczyzowej Kentucky Fried Chicken w Pakistanie. 

Film „Innocence of Muslims”, wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych przez izraelskiego filmowca Sama Bacile’a, przedstawia proroka Mahometa jako kobieciarza, oszusta i osobę, która aprobowała molestowanie seksualne dzieci. Od kiedy w sieci pojawił się fragment nagrania z tłumaczeniem na język arabski, w krajach muzułmańskich wrze. Rząd Stanów Zjednoczonych jednoznacznie odciął się od filmu i jego autora oznajmiając, że nie ma nic wspólnego z tą prowokacją. Wydane oświadczenie nie uchroniło jednak świata przed falą antyamerykańskich protestów.

Zamknięcie restauracji w Pakistanie jest konsekwencją wdrażania przez Yum! Brands środków zapobiegawczych, w celu uniknięcia ataków na placówki sieci KFC podobnych do tego z ubiegłego tygodnia w Libanie. 14 września w Trypolisie, tłum protestantów rozwścieczonych anty-muzułmańskim filmem, zaatakował trzy amerykańskie restauracje – KFC, Hardee’s i Krispy Kreme. Wszystkie mieściły się w niewielkim centrum handlowym i zostały przez manifestantów kompletnie zniszczone.

KFC dysponuje siecią ponad 60 restauracji w 21 pakistańskich miastach, natomiast oddział firmy KFC Arabia posiada swoje punkty franczyzowe w 11 bliskowschodnich miastach. Z kolei Hardee’s Arabia jest właścicielem 200 restauracji na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, wliczając Jordan, Katar, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Liban, Oman czy Egipt. Przedstawiciel Yum! Brands zapowiedział, że firma będzie nieustannie obserwować sytuację w kraju i na tej podstawie podejmie decyzję o ponownym otwarciu swoich punktów gastronomicznych. Rzecznika prasowa CKE Restaurants (firma macierzysta Hardee’s) wypowiedziała się w podobnym tonie, jednak zastrzegła, że organizacja nie planuje zamykania żadnych restauracji, z wyjątkiem tej zniszczonej w Trypolisie.

Po tym jak w rocznicę zamachów z 11 września 2001 w ataku na amerykańską placówkę dyplomatyczną w Libii zginął ambasador Chris Stevens oraz trzej jego współpracownicy, rząd Stanów Zjednoczonych podjął także decyzję o zamknięciu ambasady w Pakistanie. Fala gwałtownych manifestacji i przemocy rozprzestrzeniła się od Północnej Afryki przez Bliski Wschód aż do Pakistanu, gdzie protesty pochłonęły życie przynajmniej 15 osób.