Kajmany, terytorium zależne Wielkiej Brytanii, od lat nęcą zagranicznych przedsiębiorców łagodnymi przepisami podatkowymi. Tak zwane raje podatkowe, do których zaliczają się te urokliwe wyspy, właśnie w ten sposób przyciągają inwestorów i zwiększają aktywność ekonomiczną kraju. Ich celem bynajmniej nie jest umożliwianie realizacji nielegalnych transakcji, dlatego kilka dni temu Cayman Islands Monetary Authority (CIMA) ogłosiła gotowość do ujawnienia od dekad utrzymywanych w tajemnicy danych przedsiębiorstw mających swoją siedzibę na wyspach.

Kajmańskie władze zamierzają przeprowadzić reformy, w efekcie których do publicznej wiadomości podane zostaną nazwy tysięcy spółek i funduszy hedgingowych, a także nazwiska przedsiębiorców i zarządzających, którzy do tej pory korzystali z anonimowości gwarantowanej na wyspach. Działania, które zamierza podjąć CIMA mają na celu zerwanie z reputacją państwa, które akceptuje nielegalną działalność finansową i są one znamienne w okresie szczególnie silnej krytyki ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, gdzie rządzący dokładają wielu starań by wypracować ogólnoświatowe regulacje, porządkujące działalność przedsiębiorstw.

Jednak największy nacisk był nie ze strony polityków, a ze strony inwestorów domagających się transparentności spółek, głównie funduszy hedgingowych. Z informacji podanych przez Financial Times wynika, że CIMA już skierowała propozycję do przedsiębiorców, by stworzyć pierwszą publiczną bazę danych, która będzie zawierała także informacje na temat dyrektorów spółek. Trwające w tej sprawie konsultacje mają zostać zakończone w połowie marca tego roku. Co więcej, CIMA chce by dyrektorzy podlegali obowiązkowi lustracyjnemu, dzięki czemu inwestorzy będą mieli gwarancję, że są to osoby odpowiednio wykwalifikowane i godne zaufania.

Ujawnienie tych danych będzie znaczącym krokiem, gdyż jak twierdzi dyrektor zarządzający kajmańskiego oddziału Carne Group Financial Services– Peter Heaps, w tym momencie każdy, z dowolnego miejsca na świecie, niezależnie od wiedzy i doświadczenia może działać jako dyrektor funduszu na Kajmanach.