Jeśli kiedykolwiek chcielibyście zabłysnąć w towarzystwie ekskluzywną wiedzą na oryginalny temat to znajomość marek piwa, które są najpopularniejsze w Azji z pewnością może się przydać.

Właśnie z azjatyckiego rynku piwnego nadeszły w ostatnich dniach ciekawe informacje o właścicielskich przetasowaniach na najwyższym szczeblu.

Holenderski potentat branży piwnej‒koncern Heineken zawarł porozumienie z firmą Fraser i Neave’s na mocy którego zakupi pakiet kontrolny akcji producenta kultowego (przynajmniej w Azji) piwa Tiger. Wartość transakcji to 4,5 miliarda dolarów. Sprzedaż została zaakceptowana po tym, jak Heineken podwyższył swoją ofertę za jedną akcję z 50 do 53 dolarów singapurskich. Cała transakcja musi zostać jeszcze zaakceptowana przez walne zgromadzenie akcjonariuszy Fraser i Neave’s. Technicznie rzecz ujmując firma Fraser i Neave’s sprzeda Heinekenowi 40% udziałów w koncernie Asia Pacific Investment Pte Ltd (APIPL). APIPL z kolei to joint‒venture pomiędzy Heinekenem a Fraserem i Neave’s, które zarządza operatorem Asia Pacific Breweries (APB). APB jest właścicielem najpopularniejszych marek piwa w Azji takich jak: Anchor beer, Baron’s Strong Brew, ABC Extra Stout, Archipelago beer i Bintang beer.

Jeśli transakacja dojdzie do skutku to Heineken zostanie właścicielem 81,6% akcji APB. Taka sytuacja automatycznie‒zgodnie z singapurskim prawem‒będzie skutkować przejęciem pozostałych akcji, co dodatkowo będzie kosztować 2,5 miliarda dolarów singapurskich.

Porozumienie pomiędzy Heinekenem a Fraser i Neave’s zawiera także klauzulę zgodnie z którą Fraser i Neave’s zobowiązał się do „nie podejmowania negocjacji z żadnym innym potencjalnym oferentem”. Klauzula ta została zawarta nie bez kozery, gdyż rywalem Heinekena w przejęciu akcji APB jest tajski miliarder Charoen Sirivadhanabhakdi, który zaoferował cenę 55 dolarów singapurskich za akcje, z tym że pakiet akcji, który chciał zakupić był mniejszy niż w przypadku Heinekena. Tajski potentat kontroluje Thai Beverage‒drugi największy koncern browarniczy w Azji. Paradoksem jest, iż Thai Beverage jest z kolei największym udziałowcem…firmy Frase i Neave’s i ma decydujący głos w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy. Zgromadzenie to jak wiemy musi jeszcze zaakceptować…sprzedaż udziałów Heinekenowi.