W jednym z ostatnich wpisów przedstawiliśmy pierwszą część rad dla młodych ludzi poważnie myślących o swojej zawodowej karierze. Dla przypomnienia, na portalu Quora, gdzie odpowiedzi udzielają różni kompetentni ludzie, zadano następujące pytanie: „Co mogę zrobić mając 20 lat, by zaowocowało to dla mnie w przyszłości?”. Business Insider zebrał 11 najbardziej wartościowych rad z wpisów pod wspomnianym wątkiem. Dzisiaj prezentujemy ich drugą część.

Naucz się ignorować głosy mówiące, że powinieneś się poddać
Walcz z głosem w Twojej głowie, który nawołuje do wybierania łatwiejszej drogi. Jeśli nie nauczysz się go ignorować, ów głos będzie Cię dręczył przez całe życie. Natomiast jeśli uda się Tobie ta sztuka zdobędziesz szczyty, o których nawet nie marzyłeś. Poza tym hartowanie w pokonywaniu przeszkód pomaga w trudnych czasach.

Zacznij oszczędzać
Wyrób w sobie nawyk odkładania części pieniędzy na tzw. fundusz awaryjny. Załóż, że powinieneś zbudować oszczędności wystarczające na pokrycie sześciomiesięcznych wydatków. Będziesz przygotowany na ewentualną utratę pracy lub chorobę powodującą długotrwałą niezdolność do wykonywania zawodowych obowiązków.

Zadbaj o swoje ciało
Mając dwadzieścia lat jest się zazwyczaj w szczycie życiowej formy. To dobry czas na wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz przyzwyczajenie organizmu do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Dużo łatwiej zrobić to, gdy jest się młodym.

Kształć się jak najwięcej – czy to w szkole, czy poza nią
Jeśli chcesz zdobyć wyższe wykształcenie – zrób to. Natomiast jeśli studiowanie nie jest czymś, o czym marzysz, staraj się pozyskać wiedzę z innych źródeł. Czytaj jak najwięcej, staraj się poszerzać horyzonty, szukaj informacji na różne tematy, naucz się także kolejnego języka. Nigdy więcej nie będziesz mieć na to tyle czasu i energii, ile masz jako dwudziestolatek.

Zaakceptuj popełnione błędy i ucz się na nich
Pogódź się z tym, że będziesz popełniać błędy we wszystkich aspektach swojego życia. Staraj się nie reagować na nie zbyt emocjonalnie. Naucz się natomiast unikać ich powielania w przyszłości. Jeśli zaakceptujesz swoje prawo do popełniania błędów, będziesz bardziej wyrozumiały w stosunku do innych, którym zdarzają się podobne wpadki.

Warto spróbować wprowadzić w życie wszystkie wymienione rady. Być może to one okażą się w przyszłości źródłem zawodowego sukcesu.