Wielu młodych ludzi poważnie myślących o swojej zawodowej przyszłości zastanawia się co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na sukces. Najczęściej takie myśli pojawiają po ukończeniu szkoły średniej. Na portalu Quora zadano następujące pytanie: „Co mogę zrobić mając 20 lat, by zaowocowało to dla mnie w przyszłości?”. Dla wyjaśnienia, witryna Quora powstała po to, by „dzielić i rozwijać wiedzę na świecie”, demokratyzując dostęp do informacji różnego typu, zamieszczanych przez kompetentnych w danym obszarze użytkowników. Odpowiedzi na pytanie o przygotowanie się na sukces udzielił m.in. młody inżynier komputerowy Shikhar Agarwal z Palo Alto.

Na łamach portalu Business Insider zebrano 11 najbardziej wartościowych rad z wpisów pod wspomnianym wątkiem. Oto pierwsza część z nich.

Naucz się odpowiednio zarządzać swoim czasem
Każdy człowiek powinien dążyć do tego, by wieść zrównoważone życie zawodowe i prywatne. Nie jest to jednak możliwe bez umiejętnego ustalania priorytetów oraz żonglowania rosnącym zapotrzebowaniem na czas. Agarwal zaleca wypróbowanie różnych podejść do zarządzania czasem by wybrać to, które najlepiej nam odpowiada.

Odłóż smartfon
Pokolenie współczesnych dwudziestolatków wychowało się w czasach dominacji mediów społecznościowych. Wielu z nich jest często zbyt przywiązanych do swoich smartfonów i nieustannie sprawdza bądź zamieszcza różne treści na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. Należy jednak pamiętać, że to, czy ktoś polubi nasze zdjęcie lub wpis w przestrzeni wirtualnej nie jest ważniejszego od tego, co aktualnie dzieje się wokół nas.

Podróżuj tak dużo, jak tylko możesz
Agarwal uważa, iż mając nieco ponad 20 lat jest się wystarczająco dorosłym by wyjechać na własną rękę, a jednocześnie wystarczająco niedojrzałym, by uczyć się od innych. Podróżuj by poznawać inne kultury i otwierać się na nowe sposoby myślenia. Poza tym, że zyskasz pewność siebie i rozwiniesz kompetecje społeczne, będziesz miał wspomnienia na całe życie.

Podążaj za pasją, nie za pieniędzmi
Będąc dwudziestolatkiem prawdopodobnie nie masz jeszcze kredytów hipotecznych do spłacania i dzieci do wychowywania. Korzystaj więc z tej wolności by rozwijać się zawodowo w tych obszarach, w które kieruje Cię serce, a nie obietnica wysokiego wynagrodzenia. Jak mawiał Steve Jobs, „jeśli czegoś nie kochasz, nie będziesz szedł o krok dalej, pracował dodatkowo w weekendy i rzucał wyzwania status quo”.

Zastanów się kim naprawdę jesteś
Wykorzystaj wczesną młodość na dowiedzenie się tego, co naprawdę napędza Cię do działania, czego się boisz, jakie są Twoje mocne i słabe strony i kim są ludzie, którzy naprawdę się o Ciebie troszczą. Zrozumienie kim jesteś i co chcesz osiągnąć w życiu wprowadza spokój i programuje do sukcesu.

Pamiętaj o innych
Kiedy osiągniesz sukces staraj się nim podzielić z tymi, którzy nie mieli tyle szczęścia. Możesz udzielać się jako wolontariusz lub wpłacać darowizny na cele charytatywne. Jest wiele dowodów na to, że ci, którzy tak czynią są znacznie szczęśliwsi od tych, którzy tego nie robią.

Ciąg dalszy porad już wkrótce…