Walka pomiędzy największymi producentami elektroniki użytkowej – Apple i Samsung – ciągle trwa! Przedmiotem sporu, którego rozstrzygnięciem zajmują się między innymi amerykańskie organy sądowe, są przede wszystkim prawa patentowe na rozwiązania stosowane w nowoczesnych sprzętach. Południowokoreański sąd uporał się z problemem nakładając kary na obie korporacje.

Sąd w Południowej Korei orzekł, że zarówno Apple jak i Samsung wzajemnie łamią swoje prawa patentowe. Samsung musi zapłacić ponad 33 tysiące dolarów odszkodowania za naruszenie własności intelektualnej wynikające ze zbyt wiernego naśladownictwa iPhona i iPada. Z kolei Apple zbyt bardzo upodobał sobie technologię Wi-Fi wprowadzoną przez Samsunga, za co będzie zmuszony zapłacić 22 tysiące dolarów. Co więcej sąd w Seulu zakazał sprzedaży niektórych urządzeń na terenie kraju – Apple musi wycofać iPhona 4 i iPada2, aSamsung dwa typy smartfonów Galaxy SII i Galaxy Nexus oraz tablety Galaxy Tab i Galaxy 10.1.

Obie korporacje mogą odwołać się od decyzji sądu, niemniej podobne orzeczenie wydał kalifornijski sąd obciążając spółki jeszcze wyższymi karami. Sprawa pomiędzy Apple i Samsungiem wciąż nie jest zakończona – amerykański gigant elektroniczny żąda od Samsunga 2,5 miliarda dolarów za kopiowanie projektów iPhona i iPada, a południowokoreański koncern zaprzeczając zarzutom oskarża konkurenta o naruszenie patentów wyceniając straty na ponad pół miliarda dolarów.

Rozstrzygnięcia dotyczące praw własności intelektualnej, obejmujących prawa autorskie, patenty i znaki towarowe zazwyczaj są skomplikowane. Nic więc nie wskazuje na to, by spór między Apple i Samsungiem miał się szybko zakończyć. Zwłaszcza, że podobne postępowania toczą się w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Australii.