Sprawne funkcjonowanie organizacji wymaga, by jej członkowie właściwie wykonywali swoje obowiązki. Często jest to dla nich nie lada wyzwanie, głównie ze względu na nawarstwiające się zadania i goniące terminy. A co dopiero ma powiedzieć osoba odpowiedzialna za łączenie w całość tych pojedynczych elementów układanki? Cóż, bycie szefem nie jest wcale tak łatwe, jak niektórym mogłoby się wydawać. Dlaczego?

Dość powiedzieć, że wymaga nieustannej żonglerki zadaniami, a także ustalenia jasnych celów, ich konsekwentnej realizacji oraz zachowania równowagi między życiem zawodowym i osobistym. Jak w takim razie być skutecznym zarządzającym i… nie oszaleć? Oto garść dobrych rad od topowych menadżerów, których dziennikarze BBC zapytali o tę kwestię.

Jeff Immelt z General Electric
„Bądź odpowiedzialny tylko za te rzeczy, które jesteś w stanie kontrolować. Jeśli masz zamiar dźwigać każdy ciężar świata, Twoje życie jako CEO będzie krótkie. Bierz odpowiedzialność za te rzeczy, na które możesz mieć rzeczywisty wpływ i nie skupiaj się na reszcie”.

Martin Gilbert z Aberdeen Asset Management
„Myślę, że są rzeczy, które można delegować i takie, których nie można. Mój modus operandi polega na tym, by ten pierwszy rodzaj zadań jak najszybciej przekazać komuś innemu. To naprawdę dobra polityka, którą polecam wszystkim prezesom”.

Frits van Paasschen ze Starwood Hotels
„Sekret tkwi w zarządzaniu czasem i upewnianiu się, że cały czas zostało trochę sił i energii. Bardzo ważne jest dbanie o samego siebie i nadawanie swojego tempa pracy. Kiedy ktoś prosi mnie o pomoc, zawsze próbuję to zrobić. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli weźmie się na siebie za dużo, może zabraknąć czasu na bycie dobrym w tym, co naprawdę należy do naszych obowiązków.”

John Mackey z Whole Foods
„Na optymalnym poziomie możemy funkcjonować tylko przez około 90 minut. Innymi słowy, intensywnie pracujemy do 90 minut, a później musimy zrobić coś innego. Najlepiej pracować w krótkich seriach – to sprzyja kreatywności”.

Allan Zeman – założyciel Lan Kwai Fong Group
„Trzeba umieć zapewnić równowagę między swoim życiem zawodowym i prywatnym. To sprawi, że staniesz się silniejszy i będziesz lepszy w wykonywaniu swoich obowiązków. Zawsze wierzyłem, że ćwiczenia pomagają oczyścić organizm i umysł.”

Paul Walsh z Compass (poprzednio w Diageo)
„Każdy chce znaleźć termin w Twoim kalendarzu. Każdy chce zdobyć kawałek Twojego czasu i stara się Ciebie przekonać , dlaczego to nad czym pracuje jest ważniejsze od tego, nad czym aktualnie pracujesz Ty. A dobry menadżer musi być bardzo skupiony. Nie może być tak, że ignorujesz rzeczy, które wymagają Twojej uwagi, ale nie możesz sobie również pozwolić na to, by była ona trwoniona na rzeczy błahe.” ​​