W ostatnich latach coraz wyraźniej na konsumpcję żywności wpływają trendy związane ze zdrowym stylem życia czy dbałością o środowisko naturalne. Wielu producentów decyduje się na wprowadzanie na rynek produktów wytworzonych z surowców pochodzących z ekologicznych upraw czy hodowli. Konsumenci są bowiem obecnie bardziej świadomi swoich wyborów żywieniowych oraz wymagający w stosunku do oferty dostępnej w sklepach. Nikogo nie dziwi więc, że wielkie sieci handlowe starają się dostosować do tych oczekiwań.

Walmart poinformował właśnie, że do końca najbliższej dekady w jego sklepach będzie można kupić tylko takie jajka, które zostały zniesione przez kury z tzw. wolnego wybiegu. Jak donosi TIME Magazine, wspomniany ruch ma na celu poprawę dobrostanu kur hodowanych przez dostawców sieci. Jednocześnie Walmart zapewnia, że ceny jajek „pozostaną przystępne, zgodnie z oczekiwaniami klientów”. Natomiast nie wiadomo czy koszty kupna przez sieć utrzymają się na tym samym poziomie. Oznacza to, albo konieczność podwyższenia cen, albo rezygnacji z części zysku przez Walmart.

Amerykańska sieć od pewnego czasu zaangażowana jest w poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych. Firma zobowiązała się bowiem do nieustannego ulepszania łańcucha dostaw żywności, przy zachowaniu przystępnych cen. Jak powiedziała dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Walmart Kathleen McLaughlin, klienci oczekują zarówno atrakcyjnych warunków finansowych, jak i odpowiedniej jakości nabywanych produktów. Ponadto podkreśliła, że sieć chce zapewnić pełną przejrzystość w zakresie tego, skąd pochodzi i jak produkowana jest żywność oferowana w jej sklepach.

Walmart będzie wymagał od swoich dostawców jaj odpowiednich certyfikatów oraz pełnej zgodności ze wskazówkami hodowlanymi opracowanymi przez United Egg Producers. Nie jest tajemnicą, że firmie zależy na zdobyciu oznaczenia Five Freedoms w ramach jej łańcucha dostaw żywności. Opiera się ono na pięciu podstawowych zasadach w zakresie hodowli zwierząt: wolności od głodu i pragnienia, wolności od niewygody,  wolności od bólu, urazów i chorób, wolności w przejawianiu normalnych zachowań oraz wolności od strachu i stresu.