Wygląda na to, że nieustający postęp technologiczny będzie dostarczał nam coraz to ciekawszych tematów do dyskusji. W minionym tygodniu opublikowaliśmy artykuł o misiu od Google pełnym różnych nowoczesnych rozwiązań. Teraz przyszedł czas na kolejną odsłonę technologicznych dokonań – inteligentną odzież. Google i Levi’s poinformowały, że łączą siły w pracach nad tym oryginalnym projektem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy mogli łączyć się z urządzeniami elektronicznymi nie tylko za pomocą misia, ale również… spodni.

Jak informuje CNN Money, specjalna grupa ATAP pracuje nad tkaniną, która będzie w stanie wyczuwać gesty. Wykorzystanie nowego rodzaju przędzy i materiałów zawierających panele multi-touch, może zmienić normalne ubrania w urządzenia interaktywne. Nie będzie wtedy problemem włączenie muzyki czy odebranie maila przez przesunięcie dłonią po rękawie kurtki czy nogawce dżinsów. W ramach Project Jacquard, pierwszym oficjalnym partnerem Google został właśnie Levi’s. Kiedy na rynku pojawią się efekty tej współpracy?

Tego jeszcze nie wiadomo. Dyrektor ds. innowacji produktowych z Levi’s, Paul Dillinger powiedział jednak, że proces będzie szybki i przyjemny. Nasuwa się natomiast pytanie, czy taka produkcja ma sens z biznesowego punktu widzenia. Oto garść przydatnych informacji. W ciągu roku produkowanych jest 19 mld sztuk ubrań, czyli 150 razy więcej niż telefonów komórkowych. Biorąc pod uwagę nieustający pęd za nowinkami technicznymi we wszystkich aspektach życia, prędzej czy później staną się one również pewnym standardem w produktach branży odzieżowej.

Ivan Poupyrev z Google podkreśla jednak, że firmy nie oczekują, iż światowy przemysł modowy zmieni się dla nich. Potrzebne jest zatem opracowanie takiego włókna, które będzie mogło być wykorzystywane na istniejących krosnach przemysłowych. ATAP współpracuje w tym zakresie z m.in. z ekspertami tekstylnymi z Japonii. A wymagania względem przędzy są duże – musi wytrzymać procesy tkania przemysłowego oraz wyglądać na tyle dobre, aby można było z niej stworzyć prawdziwe ubrania. Inteligentna odzież ma sprawić, że ludzie wejdą w interakcję z realnym światem wokół nich, zamiast ciągle wpatrywać się w ekran telefonu. A przynajmniej taką argumentację podała firma Levi’s. Co sądzicie o tym pomyśle?