Szwedzki producent mebli nie ogranicza się wyłącznie do zarabiania pieniędzy, ale również chętnie dzieli się nimi. A przynajmniej taki wniosek można wysnuć na podstawie ostatnich doniesień dotyczących jego aktywności charytatywnej. Firma ogłosiła właśnie, że zamierza ponownie ruszyć z kampanią, w ramach której przekaże część swoich zysków UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców). To nie pierwszy taki gest – od 2010 r. IKEA wsparła działalność UNHCR kwotą – bagatela – ponad 166 mln dolarów!

O szczegółach akcji poinformował m.in. magazyn TIME. W ramach kampanii pod hasłem „The Brighter Lives for Refugees”, IKEA przekaże 1 euro od każdej lampy i żarówki LED sprzedanej w swoich sklepach (zarówno stacjonarnych, jak i online), w okresie od 29 listopada do 19 grudnia. Prowadzona akcja ma „zapewnić obozom dla uchodźców światło i energię ze źródeł odnawialnych, co uczyni je bezpieczniejszym, bardziej odpowiednim miejscem dla wielu rodzin, które tam przebywają„.

Jak informuje na swojej stronie internetowej IKEA, każdego roku miliony ludzi są zmuszone do porzucenia swoich domów i opuszczenia kraju pochodzenia. Przyczynami takiego stanu rzeczy są zazwyczaj wojny, konflikty na tle religijnym a także katastrofy naturalne. Zwłaszcza te ostatnie zjawiska przybierają ostatnio na sile. Uchodźcy najczęściej znajdują bezpieczny azyl właśnie w obozach UNHCR. Liczbę uchodźców na całym świecie szacuje się na 19,5 mln, przy czym połowę z nich stanowią dzieci.

IKEA uczestniczyła w analogicznej kampanii w 2014 roku. Jej wsparcie dla UNHCR sięgnęło wtedy kwoty ponad 7 mln euro. Dzięki hojności meblowego giganta, w obozach w Etiopii i Jordanii zamontowano 56 tys. lamp słonecznych oraz 720 instalacji ulicznego oświetlenia, zasilanego oczywiście energią słoneczną. Przyczyniło się to do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na terenie placówek. Wsparto również działalność edukacyjną w Bangladeszu, Czadzie i Etiopii. Dodatkowo w Bangladeszu zbudowano 22 biogazownie, dzięki którym 15% wszystkich produkowanych przez mieszkańców obozów śmieci jest przetwarzanych na zielone paliwo używane do gotowania.