W segmencie nowych technologii coraz trudniej o dokonanie spektakularnego przełomu i wynalezienie czegoś kompletnie nowego. Wiele firm z tej branży próbuje więc ulepszać i rozwijać istniejące urządzenia czy technologie, w nadziei na odniesienie sukcesu rynkowego.

Kiedy 10 miesięcy temu amerykański gigant technologiczny Hewlett Packard sfinalizował podział koncernu na dwie siostrzane firmy: HP Inc. i HP Enterprise, wielu komentatorów nie do końca dawało wiarę w zapewnienia szefostwa HP o tym, że jest to najlepsza droga do odzyskania przez koncern cyt. „biznesowego wigoru i elastyczności”. HP Inc. miał się specjalizować w branży drukarek i komputerów, podczas gdy domeną HP Enterprise miało być oprogramowanie. Dziś, po blisko roku okazuje się, że podział koncernu HP na dwie mniejsze spółki rzeczywiście mógł przełożyć się na lepsze wyniki zarządzania oboma firmami.

Dowodem na powyższe stwierdzenie jest informacja, iż HP Inc. zakupił za 1 miliard dolarów dział Samsunga specjalizujący się w technologii druku laserowego. Jak powiedział Dion Weisler–prezes HP Inc. cyt. „wszystko co związane z drukowaniem zostało przez branżę technologiczną zaniedbane w ciągu ostatnich lat. W tym obszarze nie wprowadzono żadnych znaczących ulepszeń. Klienci są sfrustrowani skomplikowaną obsługą zawodnych drukarek, które wymagają częstych konserwacji i wymiany materiałów eksploatacyjnych. Nasza filozofia jest inna: czas na „wynalezienie” drukarki po raz drugi. Na tym będziemy się w najbliższej przyszłości koncentrować”.

Wraz z zakupem działu drukarek Samsunga, HP Inc. przejął znaczne udziały w azjatyckim rynku w tej branży, a także tysiące patentów należących do Samsunga. Transakcja może mieć przełomowe znaczenie dla branży, gdyż cały rynek drukarek i kopiarek jest warty 55 miliardów dolarów, a więc ruch HP znacząco wpłynie na strukturę podmiotową tego segmentu. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z ponad 1300 specjalistami pracującymi dla Samsunga, ale z dużym prawdopodobieństwem zostaną oni „zagospodarowani” przez nowego właściciela.