Facebook odkupuje za 550 mln dolarów patenty, które Microsoft kupił na początku kwietnia od AOL. To kolejna duża transakcja finansowana przez Facebooka przed planowanym debiutem giełdowym. 

Facebook mocno intensyfikuje działania zakupowe. Po przejęciu Instagram za astronomiczną kwotę 1 mld dolarów, tym razem zaskakuje w obszarze własności intelektualnej. Właściciel największej na świecie internetowej sieci społecznościowej przejmuje za sumę 550 mln dolarów od Microsoftu 650 patentów z 925, które producent Windowsa kupił na początku kwietnia od AOL. Korzystanie z pozostałych 275 zapewni sobie dzięki zawartej jednocześnie umowie licencyjnej.

Warto wspomnieć, że całkiem niedawno Facebook znacznie odstawał pod względem liczby patentów od reszty technologicznych gigantów.  Jeszcze w grudniu 2011 r. posiadał prawa jedynie do 56 patentów. Sytuację zmieniła transakcja przejęcia patentów od IBM, która miała miejsce w marcu. Wtedy jednak cena była znacznie niższa – za 750 patentów zapłacono nieco ponad 80 mln dolarów. Patenty IBM były zatem znacznie mniej wartościowe

Wygląda na to, że Facebook na wszelkie sposoby próbuje się wzmocnić przed debiutem giełdowym, który ma nastąpić w maju. Trudno ocenić, czy agresywne działania przekonają inwestorów do walorów spółki, tym bardziej, że właśnie zostały opublikowane wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2012 r. Przychody spółki wzrosły w stosunku do analogicznego okresu z roku poprzedniego o 44,7% (do 1,1 mld dolarów), spadły jednak o kilka procent wskaźniki zysków. Wyniki finansowe nie są zatem jednoznacznie pozytywne.