W ostatnim czasie świat ogarnęło prawdziwe szaleństwo. A wszystko dzięki grze miejskiej Pokémon Go, która zyskała miliony zagorzałych fanów. W wielkim skrócie polega ona na łapaniu pokemonów czyli dziwnych potworków, przy wykorzystaniu smartfonów i technologii GPS. Gra wywołuje wiele kontrowersji, głównie ze względu na to, że pokemony opanowują także miejsca, które z pewnością nie powinny kojarzyć się z rozrywką, jak chociażby Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie czy cmentarze.

Dodatkowo skupieni na poszukiwaniu potworków gracze ulegają różnym wypadkom i stanowią zagrożenie np. dla ruchu ulicznego. Okazuje się jednak, że Pokémon Go przyniosło światu nie tylko rozrywkę i kontrowersje, ale także pozytywny efekt społeczny. Jaki? Jak informuje CNN Money gra dokonała czegoś, o czym marzy każda aplikacja fitness, a mianowicie sprawiła, że ludzie wstali z kanapy i wyszli z domu. Dotyczy to szczególnie Amerykanów, którzy w większości prowadzą bardzo mało aktywny tryb życia.

Według badań przeprowadzonych przez Microsoft Research, gracze Pokémon Go wykonują średnio 26% więcej kroków niż przed rozpoczęciem korzystania z aplikacji. Bez względu na ich płeć, wiek, wagę i styl życia, użytkownicy robią dodatkowe 194 kroki dziennie, co w przybliżeniu odpowiada przejściu ok. 161 metrów. Zdaniem badaczy to dobry prognostyk, gdyż gry tego typu mogą w znaczący sposób przyczynić się do poprawy zdrowia wielu społeczeństw. Biorąc pod uwagę fakt, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko szybszego zgonu naukowcy obliczyli, że gracz, który przejdzie dziennie dodatkowe 1000 kroków, wydłuży swoje życie o ponad 41 dni.

Badanie zostało opublikowane przez Uniwersytet Cornell. Naukowcy przeanalizowali dane udostępnione przez 31.793 użytkowników Microsoft Band i wyszukiwarki Bing. Graczy zidentyfikowano na podstawie wyników wyszukiwań. Zespół Microsoft Research zbadał również działanie najpopularniejszych aplikacji prozdrowotnych na urządzenia Apple i te z systemem Android, ale okazało się, że nie mają one wielkiego wpływu na zmianę poziomu aktywności użytkowników. Tymczasem gra Pokémon Go zdecydowanie zmobilizowała do ruchu rzesze prowadzących kanapowy tryb życia.