Google jeszcze bardziej poszerza swój bogaty zakres usług. Od tej pory będzie nie tylko podstawowym narzędziem wyszukiwania, biblioteką muzyczną, skrzynką pocztową, monitorem fitness czy internetową tablicą ogłoszeniową. Teraz zamierza również zostać osobistą sekretarką!

Bloomberg donosi, że internetowy gigant opracował właśnie kolejne darmowe narzędzie, które samo odpowiada na maile. Dzięki sztucznej inteligencji, Smart Reply skanuje treść wiadomości i sugeruje trzy najbardziej adekwatne z ponad dwudziestu tysięcy możliwych odpowiedzi. Aplikacja używa podobnej technologii do tej, która została ostatnio wykorzystana w silniku wyszukiwarki, RankBrain. Podstawą jej działania jest konwersja słów i zdań na jednostki matematyczne – wektory, które są zrozumiałe dla komputera. Na tej podstawie dobierane są właściwe odpowiedzi.

Google jest jednym z największych korporacyjnych fundatorów badań nad sztuczną inteligencją i spółka przeznacza ogromne środki na realizację projektów w tym zakresie. AI (ang. artificial intelligence, sztuczna inteligencja) jest wykorzystywana przez duże przedsiębiorstwa technologiczne do zautomatyzowania prostych czynności, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwiej i szybciej realizować zadania. Wiele tego rodzaju rozwiązań już zostało wdrożonych w formie osobistych asystentów, takich jak Siri od Apple’a, Cortane Microsoftu czy Google Now. Z kolei niektóre startupy jak X.Ai i Clara używają sztucznej inteligencji w systemach skanujących maile. Jeśli w ich treści pojawia się informacja o spotkaniu, oprogramowanie automatycznie aktualizuje kalendarz.

Aplikacja Smart Reply jest znacznie bardziej zaawansowana. Na przykład na maila z pytaniem o plany wakacyjne i możliwość przesłania ich zarysu, Smart Reply zaproponuje odpowiedzi: „nie mam planów”, „właśnie je do Ciebie wysłałem”, „pracuję nad nimi”. Jako ciekawostkę warto dodać, że poprzednie wersje Smart Reply miały tendencję do proponowania niemal w każdym przypadku odpowiedzi „kocham Cię”. Nowa wersja aplikacji nie popełnia już tego miłego błędu.