Każdego dnia supermarkety wyrzucają mnóstwo produktów, które między innymi ze względu na datę przydatności do spożycia, nie nadają się do sprzedaży. Takie marnotrawstwo nie podoba się francuskim ustawodawcom, którzy zamierzają zmusić sieci handlowe do przekazywania niechcianej żywności potrzebującym.

Według oficjalnych danych każdego roku we Francji marnuje się ponad 7 milionów ton żywności. Najwięcej, bo aż 67 proc. nieprzydatnego jedzenia ląduje w koszu za sprawą przeciętnego obywatela, który trwoni 20 – 30 kg pokarmu rocznie. Z tego 7 kg produktów nie jest nawet rozpakowanych. Kolejnych 15 proc. i 11 proc. jest wyrzucanych odpowiednio przez restauracje i sklepy, zaś łączny koszt marnotrawstwa żywności jest szacowany na 20 miliardów euro rocznie. Tymczasem francuskie media już od kilku lat podkreślają, jak wielu biednym rodzinom, studentom, bezrobotnym i bezdomnym doskwiera głód. Często potrzebujący przeszukują przysklepowe kontenery na śmieci, licząc, że znajdą w nich produkty, które są zdatne do spożycia mimo upływu terminu ważności.

Wprowadzenie nowych regulacji ma na celu ograniczenie tej rozbieżności poprzez zobligowanie sklepów do przekazywania przeznaczonej do wyrzucenia żywności organizacjom charytatywnym. Ponadto supermarkety będą karane za psucie z premedytacją niesprzedanego jedzenia, uniemożliwiając jego spożycie przez potrzebujących. Wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 400 m² będą zobowiązane podpisać stosowne kontrakty z organizacjami charytatywnymi do lipca przyszłego roku. W przeciwnym razie grozi im kara grzywny w wysokości do 75 tysięcy euro. Jak donosi The Guardian, inicjator ustawy, Guillaume Garot uważa sytuację, kiedy należące do supermarketów kosze na śmieci przepełnione są żywnością, której brak doskwiera tak wielu ubogim za nie do przyjęcia.

Poza nowymi przepisami, zrealizowany będzie program edukacyjny na temat marnotrawstwa żywności skierowany do uczniów i ludzi biznesu, a także nasilone zostaną starania na rzeczy usunięcia informacji dotyczącej daty przydatności do spożycia ze świeżej żywności. Jak widać, działania francuskiego rządu mają wielopłaszczyznowy charakter i są bardzo rygorystyczne. Oby równie skuteczne.