Nie od dziś wiadomo, że niektóre kraje czerpią duże korzyści z działalności finansowej prowadzonej na i ich terenie. W tym kontekście często pisze się o państwach takich jak Luksemburg, Monako czy Szwajcaria. Okazuje się jednak, że wśród miejsc, które w najbliższym czasie mają stać się najważniejszymi centrami finansowymi świata, jest także kilka bardzo zaskakujących. Na łamach CNN przedstawiono dziewięć miast, które będą odgrywały na tym polu znaczącą rolę. Oto one.

Casablanca
Wiele wskazuje na to, że marokańskie miasto, korzystając ze swojego położenia geograficznego, stanie się wkrótce finansowym pomostem między Europą i Afryką. Casablanca Finance City Authority (CFCA) intensywnie inwestuje w infrastrukturę techniczną oraz poprawę otoczenia prawnego dla tego obszaru działalności. Casablanca znajduje się dopiero na 62 miejscu rankingu Global Financial Center Index (szczegółowy raport i informacje do pobrania tutaj) na 83 sklasyfikowane miasta, jednak jest to jej debiut w tym zestawieniu. Według specjalistów to sygnał większego wzrostu gospodarczego w regionie.

Busan
W rankingu zadebiutowało również – na 27 miejscu – południowokoreańskie Busan, znajdujące się dotychczas w cieniu Seulu. Władze piątego najbardziej ruchliwego portu i największego domu towarowego na świecie, wydają dużo pieniędzy na działania promocyjne, które mają pomóc w rozwoju miasta jako centrum finansowego.

Buenos Aires
Pomimo dość nieprzewidywalnej sytuacji gospodarczo-politycznej, stolica Argentyny wspięła się w rankingu o 21 miejsc, na 25 pozycję.

Szanghaj
Lujiazui Financial District w dzielnicy Pudong ma się tak samo dobrze jak chińska gospodarka. Eksperci przewidują, że jego pozycja powinna się umocnić.

Kuala Lumpur
Kuala Lumpur coraz trwalej odznacza się na mapie światowych centrów finansowych A wszystko dzięki znalezieniu niszy rynkowej w postaci bankowości islamskiej, która działa w oparciu o zasady prawa muzułmańskiego.

Dalian
Miasto w północno-wschodnich Chinach umacnia się na pozycji centrum finansowego nie tylko w wymiarze krajowym, ale zyskuje również na znaczeniu w perspektywie całej Azji.

Dubaj
Imponujące budowle oraz aktywnie działająca branża turystyczna pobudziły rozkwit miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dubaj jest bez wątpienia ważnym i prężnie rozwijającym się centrum finansowym na Bliskim Wschodzie, oferującym zerową stawkę podatku dochodowego.

Katar
Niewielki, ale bardzo bogaty Katar, dużo inwestuje w swoje centrum finansowe. Podobnie jak w przypadku Dubaju, wielu klientów przyciąga zerowa stawka podatku od dochodów.

Luksemburg
Zdaniem analityków rynku, Luksemburg będzie w dalszym ciągu umacniał swoją pozycję. Przyczynią się do tego przyjazne, obowiązujące przepisy podatkowe oraz fakt, iż na jego terenie działa wielu specjalistów od finansów i zarządzania majątkiem.

Na pierwszych trzech miejscach w rankingu Global Financial Center Index znalazły się kosmopolityczne i przyjazne cudzoziemcom Nowy Jork, Londyn i Hongkong. Warszawa została sklasyfikowana na 60 pozycji (wzrost o 11 miejsc).