Dość często piszemy na naszych łamach o sprawach związanych z obszarem nowych technologii. Ta dziedzina gospodarki rozwija się najbardziej dynamicznie, a co za tym idzie, zmiany i nowe informacje pojawią się tutaj bardzo często. Firmy informatyczne mogą być także dobrym barometrem szerszych procesów zachodzących w gospodarce, gdyż biznesowe decyzje liderów branży wskazują miejsca, gdzie warto inwestować. W tym kontekście znamienna może być ostatnia decyzja szefostwa Facebooka.

W najbliższych dniach podczas spotkania Brytyjskiej Konfederacji Przemysłu, szefowa Facebooka na Wielką Brytanię Nicola Mendelsohn ogłosi decyzję o ekspansji tego portalu społecznościowego w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z informacjami, jakie uzyskali dziennikarze BBC, w Londynie ma powstać nowa siedziba amerykańskiego giganta, a zatrudnienie znajdzie w niej o 50% więcej personelu, niż w dotychczasowej siedzibie. W liczbach bezwzględnych zapowiedzi te oznaczają zatrudnienie 500 nowych pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych inżynierów, specjalistów marketingu, inżynierów projektów i sprzedawców. Nowa siedziba będzie zlokalizowana w przechodzącej właśnie rewitalizację dzielnicy Fiztrovia w centrum Londynu, a jej otwarcie planowane jest na przyszły rok.

Jak powiedziała Nicola Mendelsohn cyt. „decyzja szefostwa Facebooka potwierdza, że Londyn jest dla firmy kluczowym miejscem, szczególnie jeżeli chodzi o naszą działalność badawczo–rozwojową. Wysokie kwalifikacje techniczne tutejszych inżynierów sprawiają, że firmy nowych technologii w naturalny sposób wybierają Londyn”. Słowa szefowej Facebooka to nie tylko kurtuazja. W podlondyńskim Somerset znajduje się centrum projektu Aquila w całości realizowanego przez Facebooka. Przypomnijmy, że projekt Aquila polegał na budowie zasilanego energią słoneczną samolotu bezzałogowego, którego zadaniem jest przesyłanie sygnału internetowego do obszarów, gdzie nie istnieje telekomunikacyjna infrastruktura naziemna. Inżynierowie z londyńskiego biura Facebooka są również tymi, którzy stworzyli projekt Workplace, czyli platformę do wymiany korespondencji wewnątrz firmy. Platforma Workplace miała swój debiut w zeszłym miesiącu.

Dla brytyjskich polityków ostatnia decyzja Facebooka to ważny sygnał, że obawy związane z ucieczką zagranicznego kapitału po Brexicie mogą być przesadzone. Potwierdzać to może także decyzja Google, który zainwestuje w Wielkiej Brytanii miliard funtów i planuje zatrudnić dodatkowych 3 tysiące pracowników do 2020 roku. Te informacje zostały ogłoszone zaledwie miesiąc temu. Biorąc pod uwagę plany Google i Facebooka, może się okazać, że te dwie firmy zdejmą z Wielkiej Brytanii piętno obaw, które odcisnęła na tym kraju decyzja o Brexicie.