Sieć znanych kawiarni Starbucks ma powody do zadowolenia, nie tylko z powodu rosnącej popularności swoich placówek, ale także ze względu na ogromne zainteresowanie świąteczną propozycją podarunkową dla klientów. Chodzi o kartę upominkową Starbucksa. W ubiegłym roku jej właścicielem był co dziesiąty dorosły Amerykanin, co uczyniło z niej najczęściej wręczany upominek w USA. Jak jest teraz?

Karty podarunkowe Starbucksa nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wersja specjalna. Cały nakład karty z limitowanej edycji sprzedał się w mgnieniu oka, mimo wysokiej ceny 450 dolarów za sztukę. Tuż po uruchomieniu sprzedaży online za pośrednictwem portalu Gilt.com, liczba odsłon strony pobiła blisko 2,5-krotnie tę z Cyber Monday (dzień tanich zakupów przez internet w USA). W czasie pierwszych 30 minut sprzedaży, ponad 11 tys. osób próbowało dostać się na listę oczekujących, by kupić jedną z 1000 kart.

W przypadku standardowych kart upominkowych kwota, za którą się je kupuje jest równa tej, którą można później wydać w danym miejscu. Także pod tym względem limitowana karta Starbucksa jest „wyjątkowa” – z 450 dolarów do dyspozycji właściciela zostaje tylko 400. Szczęśliwcy, którym udało się kupić upominkowy przedmiot pożądania, mogą również na nim nieźle zarobić – odsprzedawane karty można kupić na portalu eBay za kwoty rzędu 1600-1700 dolarów.

Jak dowodzi Brad Tuttle z TIME, wraz z kartami, Starbucks sprzedaje coś więcej niż tylko możliwość kupna ulubionej kawy bez zbędnych formalności, czy otrzymania darmowej muffinki z okazji urodzin. Dzięki karcie, jej posiadacz może poczuć się wyjątkowo, zyskuje także szansę na popisywanie się tą wyjątkowością. Z wielkim prawdopodobieństwem należy bowiem stwierdzić, że kiedy wyciągnie swoją kartę stojąc w kolejce w Starbucksie, następna osoba nie będzie miała podobnej.

Czy karta warta jest swojej ceny, zwłaszcza tej z rynku wtórnego? Tak, skoro istnieją  ludzie skłonni za nią tyle zapłacić. Czy jest to zakup racjonalny? Cóż, dość stwierdzić, że wszyscy stojący w kolejce w Starbucksie niezależnie od tego, czy taką kartę posiadają, otrzymają swój upragniony kubek kawy. Kawy, która kosztuje znacznie więcej niż powinna.