O tym, że rynek muzyczny przechodzi w ostatnich latach intensywne przemiany wiedzą wszyscy, niezależnie od preferowanych gatunków czy wykonawców. Na naszych łamach poruszaliśmy już tematy związane z dostępem do utworów muzycznych, prawami autorskimi a także bataliami toczonymi przez artystów z serwisami streamingowymi. Dzisiaj przyszedł na czas na informacje z rynku amerykańskiego, a konkretnie dane dotyczące wielkości sprzedaży płyt w USA.

Jak donosi BBC, płyty CD, jako nośnik utworów muzycznych, cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem konsumentów. W pierwszej połowie 2015 r. ich sprzedaż spadła do poziomu 41 mln egzemplarzy, w porównania do 56,8 mln w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Dobra wiadomość jest taka, że o 23% wzrosły przychody z udostępniania muzyki w serwisach streamingowych. Ukształtowały się one na poziomie 1,03 mld dolarów.

W Stanach Zjednoczonych udostępnianie muzyki w Internecie stanowi 1/3 dochodów branży. Przychody ze sprzedaży hurtowej, odzwierciedlającej kwoty, jakie faktycznie otrzymują dystrybutorzy i wytwórnie, wzrosły w stosunku do 2014 r. o 0,8%, do poziomu 2,32 mld dolarów. Dobrą passę mają winyle, przede wszystkim ze względu na coraz większą liczbę niezależnych sklepów płytowych. Według danych Recording Industry Association of America (RIAA), sprzedaż płyt długogrających wzrosła w pierwszej połowie roku o 52%, osiągając wartość 221,8 mln dolarów, czyli blisko połowę wartości sprzedaży płyt CD.

Według przewodniczącego RIAA, Cary’ego Shermana, dane te odzwierciedlają przemiany zachodzące w całej branży. Podkreślił ponadto, że rosnące zapotrzebowanie na usługi serwisów streamingowych nie oznacza, iż stawki za udostępniane utworów są godziwe a działanie wspomnianych serwisów uczciwe. Jednak nadal branża zarabia więcej na pobraniach muzyki w formie cyfrowej, choć zainteresowanie konsumentów tym formatem słabnie. W pierwszej połowie 2015 r. najlepiej sprzedającym się albumem w Stanach Zjednoczonych była płyta Taylor Swift (1.328.000 egzemplarzy). Ciekawe czy, a jeśli tak kiedy, rynek muzyczny wycofa się z wydawania płyt w tradycyjnym formacie…