Historia problemów finansowych Grecji zdaje się nie mieć końca. Co jakiś czas na łamach serwisów informacyjnych pojawiają się kolejne doniesienia na temat trudności ze znalezieniem pieniędzy na spłatę zadłużenia, niechęcią społeczeństwa do proponowanych reform czy rozmów prowadzonych z wierzycielami. Przyszedł czas na kolejną odsłonę tej historii – w rolach głównych grecki minister finansów Grecji Yanis Varoufakis oraz szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

Właśnie poinformowano, iż 9 kwietnia Grecja spłaci 450 mln euro raty kredytu, który przyznał jej MFW. Varoufakis zapewnił, że jego kraj ma zamiar wywiązać się ze swoich zobowiązań względem wszystkich wierzycieli. Niedzielne spotkanie Lagarde i greckiego ministra w Waszyngtonie należy zatem uznać za owocne. W wydanym oświadczeniu szefowa MFW podkreśliła, iż obie strony zgodziły się, że podtrzymywanie niepewności co do możliwości spłaty zadłużenia nie leży w interesie Grecji. Według doniesień BBC, Lagarde wyraziła również wdzięczność za zaangażowanie ministra w poprawę współpracy władz z zespołami oceniającymi działania podejmowane w Atenach.

Pisaliśmy już na łamach naszego portalu, że funkcjonowanie greckiej gospodarki opiera się obecnie wyłącznie na pomocy międzynarodowej. Kilka dni temu do mediów przedostała się informacja, iż rząd może mieć problem ze spłaceniem w terminie raty kredytu oraz że w związku z koniecznością poszukiwania funduszy zagrożone są wypłaty pensji i emerytur. Doniesienia te zostały jednak później zdementowane. Coś jest jednak na rzeczy.

W ostatnich miesiącach Grecja prowadziła intensywne negocjacje z wierzycielami odnośnie programu pomocowego. W ich efekcie rządowi udało się uzyskać jego czteromiesięczne wydłużenie, w zamian podjęcie istotnych reform oraz porzucenie planów anty-oszczędnościowych. Jednak kraj Hellady ma nadal problemy z płynnością. Kolejne transze pomocy zostały bowiem zamrożone do czasu osiągnięcia porozumienia w sprawie wspomnianego już pakietu reform. Propozycja z ubiegłego tygodnia nie została póki co zaakceptowana przez kredytodawców z UE i MFW.