Nie od dziś wiadomo, że wielkie korporacje znajdują się na celowniku służb podatkowych wielu krajów. Jednak nic nie dzieje się bez przyczyny. Większość z nich wykorzystuje różnego rodzaju luki w przepisach obowiązujących w poszczególnych państwach, albo zawiera tajne umowy o preferencyjnych warunkach podatkowych, by ponosić jak najniższe obciążenia z tego tytułu. Na terenie Unii Europejskiej coraz częściej spotyka się to ze zdecydowanym sprzeciwem. Za nieprawidłowości podatkowe przyszło zapłacić teraz technologicznemu gigantowi Apple.

Jak informuje BBC, włoski oddział firmy zawarł porozumienie, w ramach którego zgodził się zapłacić 318 mln euro tamtejszemu urzędowi skarbowemu. To wynik dochodzenia prowadzonego przez mediolańskich śledczych, dotyczącego unikania płacenia podatków przez Apple między rokiem 2008 i 2013. Według La Repubblica należności za ten okres szacuje się na kwotę 880 mln euro. Amerykański gigant nie skomentował zawartej ugody.

Do niedawna Apple odpierało zarzuty o unikanie płacenia podatków z tytułu zysków osiąganych na całym świecie. Siedziba europejskiego oddziału firmy znajduje się w Irlandii czyli kraju, który ma jeden z najniższych podatków dochodowych od osób prawnych na terenie Unii. Dla porównania stawka podatkowa dla firm wynosi we Włoszech 27,5%, podczas gdy w Irlandii jedynie 12,5%. Włoskie dochodzenie w sprawie Apple zbiega się z innymi tego typu prowadzonymi przez Komisję Europejską przeciwko licznym korporacjom międzynarodowym.

Osobne śledztwo dotyczy ustaleń między technologicznym gigantem a irlandzkim rządem. Sprawdzane jest m.in. czy udzielone Apple ulgi podatkowe, mające zapewnić krajowi inwestycje z tytułu działalności firmy na jego terytorium, stanowiły nielegalną pomoc publiczną. Tim Cook zaprzeczył tym oskarżeniom zapewniając, że firma płaci każdego dolara należnego podatku. Podkreślił jednocześnie, iż jest przekonany, że zarówno rząd w Dublinie jak i Apple zostaną oczyszczone ze stawianych im zarzutów. Jakie światło na wspomniane zapewnienia rzuca ugoda zawarta w ramach włoskiego dochodzenia?