Negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliżają się wielkimi krokami. Brexit zmieni układ sił na globalnym rynku, co przez wiele krajów jest postrzegane jako szansa na nawiązanie bliższych relacji z Londynem. O przyjaźni z Brytyjczykami marzą między innymi Chińczycy.

Jak donosi CNBC, podczas Boao Forum odbywającego się w chińskiej prowincji Hainan, pojawiają się głosy, że Brexit będzie podstawą zbudowania nowych więzi handlowych pomiędzy Państwem Środka a Wielką Brytanią. Li Ruogu, były szef Export-Import Bank of China, przekonuje, że wystąpienie Brytyjczyków z Unii Europejskiej ułatwi dwustronne relacje, zwłaszcza w branży usług finansowych. Mimo obaw dotyczących globalnego wzrostu protekcjonizmu, Li uważa, że Wielka Brytania może okazać się rynkiem bardziej otwartym niż UE.

Li wiąże szczególne nadzieje z usługami finansowymi. Dalszy rozwój gospodarczy Chin wymaga zreformowania rynku i restrukturyzacji spółek państwowych. To właśnie współpraca z Brytyjczykami w zakresie finansowania jest dla Chińczyków najbardziej kusząca. Chociaż Brexit może osłabić pozycję Londynu jako centrum finansowego, Wielka Brytania pozostanie największym zagranicznym ośrodkiem rozliczeń w juanach.

Dodatkowo Chiny mają aspirację, aby odtworzyć Jedwabny Szlak, czyli drogę łączącą Państwo Środka z Europą i Biskim Wschodem. Promowana przez chińskie władze współczesna inicjatywa „Jeden pas, jedna droga”, mogłaby jeszcze bardziej zacieśnić stosunki z Brytyjczykami. Według agencji Reuters, brytyjska premier Theresa May, w maju tego roku będzie uczestniczyć w szczycie poświęconym właśnie tej idei. Plany są obiecujące, zwłaszcza, że już prawie dwa miesiące temu Chiny uruchomiły pierwsze towarowe połączenie kolejowe łączące chińskie miasto Yiwu z Londynem.