Spory pomiędzy liderami technologii dotyczące patentów należą do codzienności. Jak donosi BBC, tym razem walka w drugiej lidze: Nokia naraziła się Blackberry. Kanadyjskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne oskarża Finów o bezprawne wykorzystanie kilkunastu rozwiązań należących do Blackberry. Sprawa jest prowadzona w Stanach Zjednoczonych.

Zarzuty naruszenia prawa własności intelektualnej dotyczą zastosowania 11 patentów związanych z technologiami transmisji danych, wykorzystywanych w standardzie 4G i innych typach sieci komórkowych. Według Kanadyjczyków, Nokia używa niektórych rodzajów nadajników i oprogramowania nielegalnie. Co więcej Blackberry przekonuje, że Nokia w momencie wdrożenia wspomnianych rozwiązań była świadoma istnienia patentów. Dowodem tego ma być fakt, że Finowie próbowali wejść w ich posiadanie, zanim prawa do nich wykupili Kanadyjczycy.

Z sądowych dokumentów opublikowanych przez Ars Technica wynika, że Blackberry nie zamierza zablokować możliwości wykorzystywania przez Finów spornych patentów. Oczekiwania Kanadyjczyków dotyczą stosownej rekompensaty, jednak jej wartość nie została określona. Tymczasem w rozmowie z BBC, Nokia poinformowała, że przed podjęciem jakichkolwiek kroków musi szczegółowo zapoznać się z zarzutami. Rzeczniczka spółki zapowiedziała, że po dokładnej analizie sprawy, Nokia dołoży wszelkich starań, aby bronić swoich praw.

Ostatnia batalia sądowa pomiędzy Blackberry a Nokią miała miejsce w 2012 roku. Wówczas to Nokia była w ofensywie, domagając się zakazu sprzedaży smartfonów Blackberry w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Od tamtego czasu obie spółki żyły w zgodzie, rezygnując z projektowania własnych telefonów na rzecz licencjonowanego wykorzystywania pod własną marką telefonów innych producentów.