Alternatywne dla tradycyjnego pieniądza kryptowaluty raczej nieprędko zdobędą zaufanie zwykłych ludzi. Najsłynniejsza z nich czyli bitcoin stała się już jednak na tyle popularna, że wiele osób zaczyna postrzegać ją (czytaj: darzyć zaufaniem) jako rzeczywistą alternatywę dla walut emitowanych przez banki centralne.

Jak wiadomo, idea kryptowaluty zakłada odgórnie brak jakiejkolwiek kontroli ze strony banków centralnych. Waluta ta jest tworzona przez anonimowe grono internautów, a bezpieczeństwo transakcji zapewniają algorytmy matematyczne. Dla szerokiego grona potencjalnych klientów bariera technologiczna i wirtualny charakter waluty już na zawsze pozostaną przeszkodą nie do przeskoczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatni rok był dla bitcoina bardzo udany. Jego obecna wartość oscyluje wokół poziomu 900 dolarów za 1 bitcoina, podczas gdy na początku bieżącego roku było to tylko 436 dolarów.

Zdaniem ekspertów tak duży skok wartości bitcoina związany jest w głównej mierze z osłabieniem chińskiego juana. Chińska waluta przez ostatni rok straciła 7% do głównych walut światowych. Ten fakt w połączeniu z rygorystycznym prawem ograniczającym wymianę walut w Chinach, spowodował że wielu Chińczyków zwróciło się w stronę bitcoina, jako waluty zapewniającej stabilność kursową i przede wszystkim anonimowość transakcji. Obecnie większość transakcji przy użyciu bitcoinów odbywa się w chińskiej przestrzeni cyfrowej. Zdaniem Charlesa Hayter’a–twórcy platformy Cryptocompare, na której można porównywać kursy kryptowalut, wzrost wartości bitcoina związany jest także z polityką Indii, gdzie rząd próbuje kontrolować rynek tradycyjnego pieniądza. Jeżeli trend wzrostowy bitcoina się utrzyma, może on zyskać status bezpiecznej waluty, takiej jaką obecnie posiada frank szwajcarski.

Rosnąca wartość bitcoina nie umknęła uwadze hakerów, którzy w sierpniu zaatakowali Bitfinex–wirtualny kantor z bitcoinami. Jak się ocenia, ukradziono wtedy bitcoiny o wartości 65 milionów milionów dolarów. W reakcji na kradzież, wartość krytpowaluty spadła o 10%, ale szybko zaczęła ponownie rosnąć. Obecny kurs bitcoina zbliża się do swoich historycznych rekordów z 2013 roku, kiedy to za jednego bitcoina płacono ponad 1000 dolarów. W obiegu znajdują się obecnie bitcoiny o wartości 14 miliardów dolarów. Należy zakładać, że wartość waluty jeszcze wzrośnie, gdyż oprogramowanie, które służy do kreacji nowych bitcoinów posiada wbudowane algorytmy ograniczające ilość możliwych bitcoinów do około 21 milionów sztuk. Skończona liczba możliwych do wprowadzenia do obiegu bitcoinów gwarantuje przy rosnącym popycie wzrost ceny tej kryptowaluty.