W skali świata przybywa najbogatszych. Według rankingu Forbesa do grupy tej należą 2.043 osoby, czyli o 13% więcej, niż rok temu. Ale na czele listy uplasował się po raz kolejny ten sam człowiek. Bill Gates, bo o nim mowa, zdołał w ciągu roku powiększyć swoją fortunę o – bagatela – 11 mld dolarów. Obecnie wynosi ona 86 mld dolarów. Drugie miejsce w zestawieniu zajął legendarny inwestor Warren Buffett z majątkiem szacowanym na 75,6 mld dolarów (o 14,8 mld dolarów więcej, niż tok temu). Na trzeciej pozycji uplasował się założyciel Amazona Jeff Bezos, z fortuną rzędu 72,8 mld dolarów (wzrost o 27,6 mld dolarów).

Jak informuje BBC, powodów do radości nie ma natomiast nowy prezydent USA, który spadł w rankingu o 220 pozycji na miejsce 544. Jego majątek szacuje się obecnie na 3,5 mld dolarów. Zdaniem analityków miliardowe uszczuplenie fortuny Donalda Trumpa jest spowodowane spowolnieniem na amerykańskim rynku nieruchomości, z którym to związana jest biznesowa aktywność głowy państwa. Co ciekawe, Trump jest pierwszym prezydentem miliarderem w historii Stanów Zjednoczonych.

W zestawieniu Forbesa na miejscu czwartym uplasował się Amancio Ortega (Inditex, 71,3 mld dolarów), na piątym – Mark Zuckerberg (Facebook, 56 mld dolarów), na szóstym – Carlos Slim (meksykański magnat, 54,5 mld dolarów), na siódmym – Larry Ellison (Oracle, 52,2 mld dolarów), na ósmym ex aequo – Charles i David Koch (amerykańscy biznesmeni, po 48,3 mld dolarów) a na dziesiątym – Michael Bloomberg (47,5 mld dolarów).

Na liście znalazło się 183 miliarderów reprezentujących branżę technologii. Łączną kwotę ich majątku szacuje się na 1 bln dolarów. Zestawienie jest zdominowane przez bogaczy amerykańskiego pochodzenia, w rankingu jest ich aż 565. Pod względem narodowości najbardziej majętnych ludzi, na drugim miejscu znaleźli się Chińczycy – 319 osób, a na trzecim Niemcy – 114 osób. Największy skok w wielkości majątku (o 27,6 mld dolarów) zanotował wspomniany już wcześniej Jeff Bezos. Liczba miliarderek w zestawieniu wzrosła do 227 z 202, a ich łączny majątek oszacowano na 852,8 mld dolarów. Z kolei Bill Gates, znalazł się na szczycie zestawienia po raz 18 w ciągu ostatnich 23 lat.