Microsoft to firma legenda, znana na całym świecie. Założona przez Billa Gatesa i Paula Allena, funkcjonuje na rynku już 40 lat i przez ten czas odniosła sporo sukcesów. Dla uczczenia rocznicy istnienia Microsoftu założyciel, będący przy okazji najbogatszym człowiekiem globu, wysłał mail do wszystkich pracowników firmy. Co się w nim znalazło? Garść refleksji z przeszłości i kilka słów na temat przyszłości organizacji, a wszystko w duchu jednoczenia pracowników wokół misji i wartości  Microsoftu.

Technologiczny gigant podaje na swojej stronie internetowej, iż jego misję stanowi „pomaganie ludziom i firmom na całym świecie, by te mogły realizować swój potencjał”. Wśród cenionych wartości wskazano natomiast: „szczerość i uczciwość, pasję w tworzeniu nowych technologii, otwartość i pokorę, podejmowanie wielkich wyzwań i wizjonerstwo, konstruktywną krytykę, ciągły rozwój i dążenie do doskonałości oraz odpowiedzialność za wyniki, osiągnięcia i jakość”. Subtelne odwołania do wymienionych aspektów można znaleźć w przesłanej do personelu Microsoft odezwie.

W mailu, opublikowanym na łamach CNN Money, Gates odniósł się do początków firmy i jej pierwszego celu, którym było „ustawienie komputera na biurku w każdym domu”. Pomimo iż wielu uważało ten pomysł za szalony, założyciele wierzyli, że jest to możliwe. I dopięli swego. Od tego czasu branża komputerowa niesamowicie się rozwinęła, a Microsoft odegrał w tym procesie niezwykle ważną rolę, co podkreślił Gates. Dziś firma jest liderem branży nowych technologii i dostarcza produkty oraz usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Gates nie byłby sobą, gdyby w przesłaniu nie odniósł się do przyszłości. Zapewnił, że wspiera obecnego dyrektora generalnego Microsoftu, którym jest Satya Nadella podkreślając jednocześnie, iż on sam pełni rolę doradcy technicznego. Zauważył również, że jest pod wrażeniem wizji i talentu CEO, zwracając uwagę na takie produkty firmy jak Cortana, Skype Translator i HoloLens. Ponadto zachęcił pracowników do tego, by zastanowili się „co mogą zrobić, by moc technologii była dostępna dla wszystkich, aby połączyć ludzi ze sobą i sprawić, by komputery osobiste były dostępne wszędzie.” Na koniec, dziękując personelowi stwierdził, że Microsoft i tworzący go ludzi osiągnęli wiele w ciągu „pierwszych 40 lat istnienia, pomagając klientom w pełni realizować ich potencjał ”. Jednak zdaniem Gatesa najważniejsze jest teraz to, w jakim kierunku firma będzie się rozwijać.