Wielkie zmiany u internetowego giganta. W miniony poniedziałek Google ogłosiło, że przejdzie restrukturyzację. O co chodzi? O alfabet, a konkretnie Alphabet, czyli nowopowstały holding, którego częściami staną się wszystkie marki należące do Google. Za jego sterami staną twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie Larry Page i Sergey Brin, pierwszy jako CEO, drugi jako prezes. Nowym szefem Google mianowany został z kolei Sundar Pichai. Jakie konsekwencje niesie ze sobą powołanie do życia Alphabet?

W skład holdingu jako niezależne spółki wejdą pozostałe działy firmy. Należą do nich badawcza jednostka Life Sciences (zajmująca się m.in. inteligentnymi soczewkami kontaktowymi Google), laboratorium Google X (opracowujące m.in. okulary Google czy dostawy za pomocą dronów), Calico (poszukujące sposobu na długowieczność) a także dywizja odpowiedzialna za robotykę. Google Ventures i Google Capital również staną się częścią Alphabet. O podjętej przez zarządzających Google decyzji informowano m.in. na łamach CNN Money.

We wszystkich spółkach-córkach holdingu – z wyjątkiem Google – swoje stanowiska zachowa dotychczasowa kadra zarządzająca. Nest poprowadzi Tony Fadell, Sidewalk Labs – Dan Doctoroff a Calico – Arthur Levinson. CEO YouTube Susan Wojcicki będzie teraz podlegała nowemu CEO Google. Poza sprawowaniem funkcji prezesa Alphabet, Brin pozostanie na czele Google X. Natomiast Eric Schmidt będzie piastował stanowisko prezesa wykonawczego holdingu. W wystosowanym oświadczeniu Page podkreślił, że wszystkie marki będą miały dużą niezależność w rozwijaniu swoich produktów i usług pod przewodnictwem silnych CEO.

Spółki-córki firmy nadal mogą inwestować w projekty eksperymentalne, a w decyzje zarządzających nie będą ingerowały ani pozostałe jednostki, ani inwestorzy. W ostatnim kwartale Google zanotowało sprzedaż na poziomie 17,7 mld dolarów i zysk rzędu 4,3 mld dolarów. W ciągu tego roku wartość akcji firmy wzrosła już o 25%. Ciekawe jak z prowadzeniem wyszukiwarkowego biznesu poradzi sobie Pichai, który ostatnio piastował stanowisko wiceprezesa ds. produktu i jak na wyniki finansowe firmy wpłynie powołanie do życia holdingu Alphabet…