Amerykański magazyn Inc. zadał pytanie wybranym przedstawicielom Rady Młodych Przedsiębiorców (a konkretnie założycielom startup’ów, które odniosły w 2012 roku sukces) jakie błędy biznesowe popełnili w 2012 roku i jakie wnioski wyciągnęli na kolejny rok. Poniżej prezentujemy, co ciekawsze odpowiedzi:

1. Zbyt szybkie działanie

„Zatrudnienie zbyt dużej ilości osób było zarówno największym błędem jak i najlepszą rzeczą jaką zrobiliśmy w tym roku. Zatrudniliśmy prawie 24 osoby i ten rodzaj ekspansji okazał się kłopotliwy. Okazało się, że mieliśmy za mało doświadczonych pracowników na szczeblu zarządzającym, którzy mogliby pomóc w wyszkoleniu nowych pracowników. Gdybym mógł ten proces przeprowadzić jeszcze raz, na pewno zatrudniłbym mniej osób i poświęcił więcej czasu na ich właściwe przeszkolenie.”

Liam MartinStaff.com

2. Próba zmienienia pracownika w kogoś kim nie jest

„Błędnie próbowałem zaangażować dyrektora finansowego w aktywną działalność z zakresu rozwoju biznesu. Kiedy ten eksperyment się nie powiódł zorientowałem się, że ludzie maja określone silne strony i kompetencje i ich zadania i odpowiedzialności powinny się wokół nich skupiać. Zidentyfikuj silne strony swoich pracowników i daj im możliwość rozwoju własnego potencjału. Nie staraj się zrobić z nich kogoś kim nie są.”

David EhrenbergEarly Growth Financial Services

3. Za mało czasu dla siebie

„Moim największym błędem było planowanie za małej ilości czasu dla siebie. Przedsiębiorcy pracują 24/7; jedynym sposobem, żeby sobie z takim trybem radzić jest wyznaczanie czasu tylko dla siebie. Jest, to coś innego niż czas jaki spędzamy z rodziną, przyjaciółmi itp. W przyszłym roku na pewno zwrócę na to uwagę.”

Matt WilsonUnder30Media

4. Nie dzielenie się z własnym zespołem

„Staram się być jak najbardziej szczery i otwarty z moich zespołem. W związku z tym, że jest nas tak mało, a to co robimy jest tak ważne wydaje mi się, że otwartość jest kluczem do zaufania. W tym roku nie byłem do końca otwarty w związku z kilkoma pomysłami na przyszłość, co miało negatywne skutki. W związku z tym nauczyłem się być bardziej proaktywny. Jesteśmy w tym razem, a ja potrzebuję ich (zespołu) pomocy.”

Derek FlanzraichGreatist 

5. Zapominanie o buforze budżetowym

„Jednym z większych błędów jaki w tym roku popełniłem było oparcie budżetu na zbyt optymistycznych założeniach dotyczących przyszłości. Na tej podstawie nauczyłem się, żeby budżetować 30% mniej niż wynika z planów tak żeby mieć bufor. Zawsze jest lepiej przyjąć bardziej pesymistyczny wariant budżetu i na tej podstawie prowadzić działalność niż rozczarować się zbyt optymistycznymi założeniami.”

Adam DeGraideAstonish

 

A jakie Wy popełniliście błędy w zeszłym roku i czego na ich podstawie się nauczyliście? (Kolejne 5 od praktyków w przyszłym tygodniu).